Nová americká cla by nejvíce zasáhla německé automobilky a český autoprůmysl

Pro Českou republiku by to byl od Spojených států vskutku svérázný „dárek“ k výročí sametové revoluce. V neděli 17. listopadu má totiž americký prezident Donald Trump rozhodnout, zda na evropské automobily uvalí dovozní cla ve výši až 25 %. Výše dovozního cla pro evropská auta je v současné době 3,4 procenta.
Nové celní sazby by nejvíce zasáhly německé prémiové značky, jako Mercedes-Benz, BMW nebo Volkswagen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropská auta podle zprávy amerického ministerstva obchodu ohrožují národní bezpečnost USA. Evropská unie ale to popírá. Rozhodnutí USA bylo už v květnu odloženo na polovinu listopadu s tím, že obě strany dospějí k dohodě. To se však zatím nestalo.

„Případné zvýšení cel by mělo významný dopad zejména na německý export, takže je potenciálně ohrožen i český automobilový průmysl, který je významným subdodavatelem německých značek. České firmy vyrábějí až pětinu součástek pro ty automobilky, na které by nové opatření dopadlo nejtvrději,“ upozorňuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach.

Nové celní sazby by nejvíce zasáhly německé prémiové značky, jako Mercedes-Benz, BMW nebo Volkswagen. „Více než polovina jejich výrobků míří do Spojených států. Tyto automobilky mají na území USA i vlastní továrny, odkud vyvážejí automobily do Číny, která nedávno také zvýšila dovozová cla. Tyto značky by se tak ocitly pod dvojím tlakem,“ dodává Procházka.

PSALI JSME:
Trumpův úder na Mexiko je varováním i Česku. Zvyšuje riziko cel na evropská auta

Jak vyplývá z údajů americké profesní organizace Atlantic Council, masivní zvýšení cel by mohlo ohrozit až 131 tisíc pracovních míst na obou kontinentech. Podle Sdružení automobilového průmyslu je kvůli vysoké provázanosti českého automobilového průmyslu s tím německým potenciálně v ohrožení až 25 tisíc tuzemských pracovních míst.

Analytik Lukáš Kovanda z Czech Fund upozorňuje, že tuzemský automobilový segment průmyslové výroby sice vykazuje relativně vysokou odolnost, ale ztráta dynamiky tuzemského průmyslu se promítá také do zaměstnanosti v něm. Pokles počtu zaměstnanců se prohlubuje po celý letošní rok.

V Česku je neblaze zasažen zejména automobilový segment průmyslu, kde se také nejvýrazněji ze všech průmyslových segmentů zhoršují podmínky zaměstnávání. V říjnu tak došlo k nejvýraznějšímu snížení pracovních sil za posledních takřka deset let, za celé období od listopadu 2009,“ říká Kovanda.

PSALI JSME:
Má se Česko bát Trumpových cel na evropská auta?

Americký trh je pro auta z EU největším odbytištěm, na prodejích se podílejí ve výši 29%. Přestože americké ministerstvo obchodu usilovně jedná se zástupci evropských států i významných automobilek, k jednoznačné dohodě zatím nedošlo. Pokud k ní nedojde, Česká republika by patřila ke čtyřem nejvíce postiženým zemím.

„Ačkoli se od nás, na rozdíl od Slovenska, automobily do USA přímo nevyvážejí, ztráta ze subdodávek pro německé značky by mohla činit až 12 miliard korun,“ odhaduje Luděk Procházka.

Zvyšování obchodního napětí mezi hlavními ekonomikami světa je obecně považováno za největší hrozbu pro zdraví světové ekonomiky. „Pro evropské automobilky je tato trvající nejistota velice nepříjemná. Uvalení cel dlouhodobě neprospěje ani jedné ze stran. Představitelé EU již pohrozili odvetnými cly – jako v případu Boeing vs. Airbus. Podle posledních informací ale k zavedení cel na automobily nedojde ani nadcházející víkend,“ predikuje Lukáš Hendrych z poradenské společnosti BDO.

PSALI JSME:
Trump hrozí Evropské unii novými cly. Kvůli Airbusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v září klesla

Spotřebitelská důvěra po mírném zlepšení v srpnu opět klesla až na nejnižší úroveň od začátku měření (2012). Vlivem vysoké inflace domácnosti hodnotí hůře budoucí finanční situaci, zároveň jejich výhled pro …

Další pokles důvěry v ekonomice

Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v pondělí se důvěra v české ekonomice opět propadla. Rovněž se ukázalo, že srpnové zlepšení nálady spotřebitelů bylo jen chvilkovým záchvěvem, který pod tlakem inflace a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.