Novinky v osobních financích: Banky zvyšují úročení spořicích účtů. Aktuálně vede Trinity

Tento týden byl ve znamení zvedání úrokových sazeb. Odstartovala to Česká národní banka (ČNB), když rozhodla o dalším zvýšení repo sazby, a to na 2,75 procenta. V podstatě okamžitě zareagovaly Air bank, Creditas, Česká spořitelna a Trinity Bank založená původně jako záložna podnikatelem Radomírem Lapčíkem.
Tuzemské banky na základě impulsu ČNB zvyšují úročení svých spořicích účtů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ta na svém spořicím účtu aktuálně nabízí nejvyšší úrokovou sazbou na tuzemském trhu – 2,08 procenta ročně, a to bez poplatků, bez nutnosti chodit na pobočku a bez omezení výše vkladu. A právě ta poslední podmínka neplatí pro konkurenci. Začněme abecedně.

Air Bank informovala, že od pondělí 22. listopadu zvyšuje bonusové úroky na spořicím účtu. Nově mohou klienti získat bonusovou sazbu 1,5 procenta ročně u vkladů do 250 tisíc korun. Bonusovou úrokovou sazbu klient banky získá za podmínky, že pětkrát za měsíc zaplatí kartou, platební nálepkou nebo aplikací v mobilu. Vklady od 250 tisíc korun do jednoho milionu korun jsou i nadále úročeny desetinou procenta a u banky uložené peníze nad milion pak vůbec.

Další novince z Air Bank v redakci palec nahoru určitě nedáme: Jako první banka v Česku totiž umožňuje klientům plnohodnotně zažádat o novou hypotéku i v mobilní aplikaci na chytrém telefonu. Podle našich zkušeností se na displeji mobilu špatně čtou např. obchodní podmínky a člověk s mobilem v ruce má také sklon k rychlému, resp. impulzivnímu jednání. Už jsme o tom psali.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Uzavíráte smlouvy v mobilu pod minutu?

Banka Creditas tento týden sdělila, že od 10. listopadu 2021 zvyšuje úrokové sazby na svém spořicím účtu na dvě procenta ročně pro vklady do 350 000 korun. Vklady nad tuto částku budou úročeny sazbou 1,0 % p.a. Až dosud Spořicí účet + nabízel sazbu 1,3 procenta ročně do výše 350 tisíc korun a 0,7 procenta nad tuto částku.

Česká spořitelna informovala, že chce motivovat své klienty k tvorbě nutné finanční rezervy a oznámila, že od 1. prosince letošního roku (ve srovnání s konkurencí „až od“, pozn. aut.), zvýší úročení spořicích účtů z 0,2 na 1,5 procenta pro klienty s účtem Plus a klienty služby Erste Premier a Erste Private Banking.

Spořicí účet využívá více než 1,8 milionu klientů (z celkem 4,5 mil.), což prý představuje 90 procent primárních bankovních klientů banky. Ročním úrokem 1,5 procenta však bude úročen zůstatek do limitu stanoveného dle typu spořicího účtu. Zůstatek nad tento limit, který je v úrovních 200 000 Kč, 400 000 Kč a 1 000 000 Kč podle typu účtu, bude úročen úrokovou sazbou 0,01 procenta ročně.

PSALI JSME:
Blesková reakce banky Creditas, nabízí přes dvě procenta

A teď o úvěrech. Společnost Broker Consulting tento týden informovala redakci o svém Indexu spotřebitelských úvěrů, který v září vzrostl o 0,46 procentního bodu na 6,31 procenta. S dalším zdražením úvěrů na cokoli, je podle odborníků třeba počítat i v dalších měsících, a to v důsledku zvyšování základních sazeb ČNB.

„S ohledem na pokračující zvyšování úrokových sazeb ČNB předpokládám, že v dalších měsících se bude průměrná úroková sazba dál mírně zvyšovat i u spotřebitelských úvěrů. Neočekávám ale tak prudký nárůst jako u hypotečních úvěrů,“ informoval redakci FAEEI.cz hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

U spotřebitelských úvěrů je podle něj úroková sazba sice důležitá, ale změna ve splátce není tak značná jako u hypotéky, což je dáno krátkou dobou splatnosti půjčky. Např. zvýšení úrokové sazby o jeden procentní bod při úvěru na 300 tisíc korun se splatností na deset let znamená zvýšení splátky o 150 korun, o dva procentní body pak 300 korun.

PSALI JSME:
Hypotéky prudce zdraží, v průměru až nad čtyři procenta

Zavřít reklamu ×
  1. Napiste, ale pravdu, jak to chodi u Trinity bank…kdo si zalozil ucet pred 3.11. s urokem 1,78% vetsinou pak musi zalozit novy sporici ucet na urok 2,08% a bohuzel je to s podminkama..autamaticky se na sporicim uctu urok nezvedne….podminky jsou v penezich, je to nesrozumitelne v jejich podminkach…tak ze zase nic moc…priverte to a napiste sem, jak to u nich chodi…

  2. nová BE na bankovním trhu? Tak vzhůru do ní,ale pak nebrečte.O této bance sem doposud neslyšela.Jsem pamětník krachu jedné banky a kampeliček,takže já si nechám účty tam kde mám,taky tehdy lidi skočili na výhodné úroky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Před pár týdny jsem se ve svém příspěvku věnoval tomu, že diskuse ohledně příčin inflace, zda je poptávková či nabídková, respektive dovezená, je již dnes do značné míry irelevantní. Inflační očekávání se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB