Novinky v osobních financích: Čtvrt milionu lidí nemá na základní životní potřeby

Už dříve žili často od výplaty k výplatě a nyní se jejich situace významně zhoršila. Řeč je o více než milionu Čechů, kteří jsou podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností.
Podle průzkumu Instant Research/IPSOS z června 2022 na reprezentativním vzorku populace 800 lidí s nízkým příjmem 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle červnového průzkumu Instant Research/IPSOS pro společnost Provident Financial a projekt Neviditelní na reprezentativním vzorku populace 800 lidí s nízkým příjmem celkem 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby.

Česká bankovní asociace uvedla, že objem poskytnutých hypoték v červenci se oproti červnu propadl více než o třetinu; meziroční pokles se prohloubil téměř na tři čtvrtiny. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů vzrostla na 5,4 procenta. Růst hypotečních sazeb reaguje na vývoj tržních úrokových sazeb, které až do poloviny roku postupně rostly. V posledních týdnech se však vývoj obrátil.

PSALI JSME:
Hypotéky začnou během několika měsíců zlevňovat. Vyplatí se počkat

Provozovatel bankomatů Euronet informoval o aktuálním průzkumu společnosti STEM/MARK. Podle něj by 50 procent Čechů uvítalo více bankomatů v místech, kde se pohybují. Největší zájem je v obcích do jednoho tisíce obyvatel. Bankomaty jsou podle šetření nejvíce třeba právě v malých obcích, kde se jak obchodům, tak například restauracím nevyplatí pořizovat si platební terminály.

Garanční systém finančního trhu informoval, že před rokem byla zahájena výplata náhrad vkladů klientům Československého úvěrního družstva. Za tu dobu Garanční systém vyplatil 64 klientům družstva přes 50 milionů korun. K výplatě tak nyní zbývají zhruba dva miliony korun. Někteří klienti si pro výplatu náhrady vkladů zřejmě vůbec nepřijdou, protože se jim to kvůli pár korunám nevyplatí.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Začala výplata náhrad vkladů v likvidované kampeličce

Zavřít reklamu ×
  1. No ale to jsme chtěli ne? Desítky let nám bankéři lejou do hlav , že rovnostářství je špatné a příjmové nužky se musí rozevírat . Bohatí tedy ještě více bohatnou , no a tedy vzniká vrstva pracující bídy 🙂

  2. Intervencionistické vlády nejsou ochotny výrazně snížit výdaje nebo snížit deficity, a tak použijí inflační daň .
    Ta pak zdrazuje vse natolik,že nízkopříjmové domácností ztrácejí kupní sílu.

    • Přestat hulit, chlastat a najít si druhou práci? Tak funguje spousta lidí a nemá problém. Ale je fakt , že nemá čas se ve 3 odpoledne válet po hospodách.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?