O to, kolik berou kolegové, se více zajímají mladí

Průzkum
České firmy obvykle nezveřejňují platy či mzdy na jednotlivých pozicích. Češi přesto mají povědomí o tom, kolik berou jejich kolegové a kolegyně. Každý pátý zná plat (státní sféra) nebo mzdu (soukromá sféra) většiny svých kolegů, dalších sedm procent to ví alespoň u několika kolegů. Platy či mzdy všech kolegů zná sedm procent českých zaměstnanců. Vyplývá to z reprezentativního lednového průzkumu softwarové společnosti Vema, kterého se zúčastnilo 1 100 respondentů.
České firmy obvykle nezveřejňují platy či mzdy na jednotlivých pozicích. Češi přesto mají povědomí o tom, kolik berou jejich kolegové a kolegyně. Foto: Pixabay.com

Jiná situace je u nadřízených, plat či mzdu alespoň některých vedoucích zná podle průzkumu jen čtvrtina pracujících Čechů.

Téměř polovinu zaměstnanců (47 %) zajímá, kolik berou jejich kolegové a nadřízení. Necelá třetina pracujících Čechů si podle průzkumu myslí, že lidé v jejich práci jsou odměňováni spravedlivě, 46 % zaměstnanců má opačný názor a čtvrtina neví.

„Platy či mzdy spolupracovníků a nadřízených podle našeho průzkumu znají častěji mladí lidé do 35 let. Mladší a střední generaci také odměňování ve firmě zajímá více, u zaměstnanců nad 45 let zájem o tuto znalost naopak klesá. Dá se tedy očekávat, že trend transparentního odměňování ve firmách se bude s nástupem nové generace rozšiřovat,“ říká Lukáš Krifta ze společnosti Vema, která dodává mzdové a personální systémy.

Ve většině firem podle průzkumu odměny na všech úrovních zná jen pár lidí, kromě nejvyššího vedení je to personalistka a mzdová účetní. „Mluvit o mzdě bývá v některých firmách dokonce zakázáno, aby nedocházelo k dohadům o nespravedlivých rozdílech. Zveřejnění odměňování ale podle některých našich klientů často vede k vyrovnání nespravedlivých rozdílů a lepší atmosféře ve firmě,“ uzavírá Krifta.

PSALI JSME:
Kolik bereš? Neřeknu!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru