Obavy ze zisků jsou přehnané

Názor
V roce 2023 začne zvyšování úrokových sazeb Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) dohánět ekonomiku i zisky společností, což převrátí scénář loňských odolných zisků a klesajících ocenění. Výsledková sezóna za 4. čtvrtletí, která začíná v pátek, je k tomu předehrou a může dojít k prvnímu poklesu v USA od třetího čtvrtletí 2020.
V roce 2023 začne zvyšování úrokových sazeb Fedu dohánět ekonomiku i zisky společností, což převrátí scénář loňských odolných zisků a klesajících ocenění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

My však nejsme tak skeptičtí a vidíme další „ne tak špatnou“ sezonu, kdy nižší, ale odolné zisky a marže přinesou úlevu znepokojeným investorům. Konsenzus předpokládá pokles zisků v indexu S&P 500 o mínus dvě procenta a růst evropského indexu Stoxx 600 o 14 procent. Vedení společnosti se zaměří na pokyny pro rok 2023.

JP Morgan a americké banky zahajují sezónu čtvrtého čtvrtletí. Rezervy na ztráty z úvěrů a slabé kapitálové trhy jsou brzdou zisků, ale maskují silné příjmy ze solidní poptávky po úvěrech a vyšších úrokových sazeb. V čele poklesu zisků bude stát technický sektor, který bude mít dvojí dopad: Nižší diskreční poptávku a odpisy z období v covidu.

Amazon, Intel a Meta jsou největšími tahouny prognóz pro čtvrté čtvrtletí indexu S&P 500. Defenzivním produktům se bude dařit podle představ, a to jak díky cenové síle, tak díky odolné poptávce.

PSALI JSME:
Prognóza akciových trhů a cílování indexu S&P 500 na rok 2023

Záchranou bude opět energetika, k čemuž přispějí o deset procent vyšší ceny ropy. Největší podíl na zisku na akcii mají společnosti Exxon, Chevron a Boeing.

Jedinou otázkou je, o kolik se prognózy zisků v průběhu roku sníží. Konsenzus předpokládá 5% růst indexu S&P 500 v roce 2023 i s recesními mračny na obzoru, ale investoři se zřejmě připravují na mnohem nižší růst. My jsme pozitivnější. Odhady již byly hodně zkráceny.

Například růst zisku na akcii za čtvrté čtvrtletí byl za poslední rok snížen o 16 procentních bodů. NOWCast HDP (populární metoda, jak předvídat ekonomický vývoj v aktuálním čtvrtletí, pozn. red.) za čtvrté čtvrtletí činí silná 4,1 procenta. Klesající inflace podpoří spotřebitele, slabší dolar je nyní menším protivětrem pro jednu třetinu zámořských tržeb, zatímco index narušení dodavatelského řetězce Fedu je o 77 procent nižší než na svém vrcholu.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Globalizace na rozcestí (4.): Mohou si americké akcie udržet svou nadprůměrnou hodnotu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?