Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.
Jordánsko patří mezi nejsušší země na světě. Pitvá voda je v této desetimilionové zemi považována za vzácný zdroj. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jordánsko trpí jedním z nejhorších období sucha ve své historii. Složitou situaci se rozhodlo řešit prostřednictvím kontraktu s Izraelem. Ten dodá do sousedního království 50 miliard litrů vody.

Vodní zdroje jsou ve vztazích mezi Izraelem a Jordánskem důležité již od mírové dohody z roku 1994. V posledních letech však docházelo ke zhoršování vzájemných vztahů, což v kombinaci s enormními suchy stavělo Jordánsko do obtížné situace. Vše se začalo měnit po odchodu premiéra Benjamina Netanjahua, který užší spolupráci obou zemí bránil. Kontrakt na dovoz vody tak může odstartovat novou éru vzájemných vztahů.

Jordánsko patří mezi nejsušší země na světě. Pitvá voda je v této desetimilionové zemi považována za vzácný zdroj. Oproti tomu Izrael je v jiné pozici, protože disponuje množstvím řek a jezer. Zároveň je světovým lídrem v odsolování mořské vody.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Voda jako investice?

Zavřít reklamu ×
 1. Izraily je voda levnější než u nás v ČR. A přitom Izrail odsoluje vodu z moře. Africké země by měli dost vody kdyby odsolovali z moře a máj dostatek slunce tak energie ze slunce solární panely

  • U nás je nejkdražší voda na světě.
   Proč jistá skupina se prodala ze státního.
   Kdo v tom byl stačí si to dohledat.
   Máme pomalu stejně drahou vodu jako v anglii a to jsme vnitrozemní stát!Naši zemi řídili dost omezení jedinci a ti měli skončit v kriminále!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB