Osmá šokující předpověď pro rok 2024: Evropská unie zavede daň z bohatství

Téma týdne
Protože EU potřebuje více finančních prostředků na různé politické cíle, včetně zmírňování změny klimatu, zdravotní péče a vzdělávání, a obyvatelstvo si uvědomuje, jak málo miliardáři ve skutečnosti platí na daních, zavede Evropská komise zákon, který každoročně zdaňuje dvě procenta majetku.
Nedávné studie prokázaly silnou souvislost mezi vyhledáváním luxusního zboží a příjmovou a majetkovou nerovností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tento zákon vyvolá šok v evropském luxusním průmyslu, kde se společnost LVMH zavedená na luxusní zboží propadne o 40 procent.

Je velkou ironií, že EU, která je největším sociálním systémem na světě, vytvořila 499 dolarových miliardářů, kteří platí v procentech svého majetku nejnižší osobní daně ve srovnání s miliardáři ze Severní Ameriky a východní Asie, jak vyplývá tze zprávy Global Tax Evasion Report 2024.

Vzhledem k tomu, že sociální nepokoje v Evropě jsou neustále na pokraji výbuchu a náklady spojené s ekologickou transformací, válkou na Ukrajině a všeobecnou inflací rostou, zavede Evropská komise nový zákon.

Ten každoročně zdaní majetek miliardářů v EU dvěma procenty, čímž uzná skutečnost uvedenou v knize Thomase Pikettyho „Kapitál v jednadvacátém století“, že bohatství roste rychleji než příjmy.

Dvouprocentní daň z majetku miliardářů v EU přináší dodatečné daňové příjmy ve výši 42 miliard eur, které jdou na financování projektů zmírňujících změnu klimatu, zdravotní péče, vzdělávání a veřejné infrastruktury.

PSALI JSME:
2022, další rekordní rok pro LVMH

V roce 2021 činila celková finanční aktiva domácností v EU v akciových a investičních fondech přibližně deset bilionů eur, takže všeobecná dvouprocentní daň z majetku multimilionářů by mohla zvýšit daňové příjmy na přibližně 100-150 miliard eur.

To způsobí v evropském luxusním průmyslu šok. Nedávné studie prokázaly silnou souvislost mezi vyhledáváním luxusního zboží a příjmovou a majetkovou nerovností.

Nová daň z bohatství, kterou zavede Evropská komise, okamžitě sníží očekávání trhu ohledně budoucí poptávky po luxusním zboží a investoři se začnou zbavovat akcií evropských luxusních společností.

Autor je vedoucí oddělení akciových strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciím evropských firem zaměřených na luxus se mimořádně daří

Zavřít reklamu ×
 1. Majetek by bylo vhodné zdanit mnohem progresivněji než dosud. Je třeba si uvědomit, že je třeba nastolit určitou spravedlnost mezi snadným a obtížným dosahováním zisků. Jinak tu budeme mít brzo jen samé podvodníky, které ovšem také nebude mít ani kdo živit.

  • Nebojte. Bude. Právě toto socialistické smyšlení/přerozdělování a omezování svobod, jim zajišťuje příjmy a pomáhá navyšovat podíl na trhu 🙂

 2. Hlavně aby pak miliardářům zbylo něco na žrádlo. Aby nikdo z nich zbytečně nezhubnul. Dvě procenta jsou pro miliardáře nic, šel bych až na deset a i na víc.

 3. Každý socialismus daní chudé a dává bohatým.
  Ano socialismus.
  Brát chudým a rozdávat dotace bohatým pod diktaturou
  státních nařízení není nic jiného než starý dobrý socik.
  Jak dlouho se to bude dit?
  Tak dlouho dokud to celé nepraskne a začne
  se znova.

 4. Pomalu se zavádí komunizmus , zruší peníze , osobní vlasnictví , každý dostane měsíční příděl a makat budou roboty. Komunizmus je totiž jediná možnost , jak přežít robotizaci a automatizaci , vše bude řídit umělá inteligence ,no a hrst vyvolených to jsou ti co jim naše vláda slouží se bude usmívat a ze zhora dívat na podaný lid.

  • Tento stav ale nebude dlouhodobě udržitelný. Když nebudou lidi nic vlastnit, nebudou mít co ztratit a do revoluce ochotně půjdou.

 5. Ale to brzy budou moci tu daň platit jen pracovníci v Bruselu. Víc bohatých třeba už ani nebude.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Chodče, při mrazech na chodník nelez!

Je týden před Vánoci a paní Vendula vyráží z bytu pro poslední dárky pro vnoučata. Dojde však sotva do poloviny obvyklé trasy k metru a sen o poklidných Vánocích se jí rozplyne. Pád na namrzlém chodníku v první …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB