Pacient má na lékaře nárok. Ohánět se musí zdravotní pojišťovna

„Promiňte, máme plno.“ „Bereme jen rodinné příslušníky…“ Čas od času se člověku stane, že jej lékař odmítne ošetřit. Na koho se obrátit, pokud vás třeba praktik nechce přijmout? V jakých případech může vlastně primární péči odmítnout?
V situaci, kdy nemůžete najít praktického lékaře, se obraťte na svou zdravotní pojišťovnu. Ta je povinna Vám se zajištěním zdravotní péče pomoci. Ilustrační foto: FAEI.cz

Lékaři nejsou. Mnoho z nich navíc ordinuje z dobré vůle i v důchodovém věku. Ministerstvo zdravotnictví tak letos přišlo s novinkou. Podle ní budou zdravotní pojišťovny benefitovat ambulatní i praktické lékaře, pokud budou pacientům k dispozici více hodin.

Podle MUDr. Petra Šonky, předsedy Sdružení praktických lékařů, se platba za pacienta zvýší, budou-li mít ordinaci otevřenou minimálně 30 hodin v týdnu a pokud alespoň jeden den budou zavírat dveře své ordinace až v 18 hodin. Ale ani více hodin pohotovosti nevyřeší kapacitu jednotlivých pracovišť.

Odmítnout vás může, ale jen s oporou v zákonu

Lékař může přijetí pacienta odmítnout podle zákona (§48 zákona 372/2011 Sb.) z důvodu plné kapacity, pokud nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta, nebo pokud by přijetím pacienta bylo překročeno únosné pracovní zatížení (např. by došlo ke snížení úrovně a bezpečnosti ostatních pacientů). Praktický lékař může pacienta odmítnout přijmout také v případě, že by mu vzdálenost bránila vykonávat případnou návštěvní službu.

„Nikdy však nelze odmítnout pacienta v neodkladném stavu. I u tzv. odkladných pacientů musí lékař o odmítnutí vystavit pacientovi písemnou zprávu, kde uvede konkrétní důvod odmítnutí, pod hrozbou pokuty do 50 tisíc korun,“ řekl portálu FAEI.cz renomovaný odborník na zdravotnictví JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL. M., specialista na zdravotnické právo z advokátní kanceláře PwC Legal.

PSALI JSME:
Nemocnici si můžeme vybrat, ale ta má možnost odmítnout

Tradičním přešlapem je přijímat jen rodinné příslušníky

Zákon pod pokutou zakazuje lékaři při přijímání upřednostňovat jedny pacienty před druhými, například proto, že jsou ochotni si zaplatit nadstandard. Lékař buď volnou kapacitu má, potom musí přijmout každého bez rozdílu, nebo kapacitu nemá, potom ale nemůže přijmout nikoho. Právně v nepořádku jsou tak i lidsky vcelku pochopitelná pravidla některých praktiků, typu „přijímáme jen rodinné příslušníky našich stávajících pacientů“.

„Ať už jde o jakýkoliv důvod, odmítnutí je poskytovatel zdravotních služeb povinen vystavit pacientovi písemně. Tyto dokumenty jsou pak důležité pro jednání se zdravotní pojišťovnou. Každý, by se v situaci, kdy nemůže najít praktického lékaře, měl obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Ta je povinna mu se zajištěním zdravotní péče pomoci,“ doplnila Mgr. Ilona Hlaváčová, LL.M, právní poradkyně Kanceláře Ombudsmana pro zdraví.

  1. To se hezky řekne,ale pokud hledáte pediatra a nemáte novorozence nebo jej nečekáte máte smůlu.I presto, že spádově patříte k určité Mudr. tak vás nevezme

    • Je to v článku a psal jsem to níže. Pojišťovna je povinná vám zajistit lékaře. Chce to jen tvrdě vymáhat svoje práva. Pak se snad něco pohne.

  2. Sice s článkem souhlasím, ale pak nevím, proč se praktickým lékařům někdy říká “rodinní”. A nepamatuji, že by v tomto režimu do naší rodiny někdy přijela “návštěvní služba”, třebaže existuje, je spíš ale výjimkou. I při nejhorším stavu jsme vždycky museli nemocného do ordinace nebo na ambulanci dovézt.

    • Platí to pro všechny lékaře. A pojišťovna není povinna vám POMOCT jak se píše v článku ale je povinna vám ZAJISTIT LÉKAŘE. A od doby, kdy byly schváleny dojezdové časy, musí být lékař v dosahu. Ne 200km daleko.

Napsat komentář: tichera Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Průzkum
Podle platební společnosti Visa se zvyšuje zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá to z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim zrealizovala v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Do on-line průzkumu ke studii studie Central Europe biometrics survey se zapojilo se 1000 dospělých držitelů karet z České republiky, Maďarska a Slovenska.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru