Kde se nejčastěji kradou lyže? A kdy je pojištění nechrání?

Škody způsobené krádeží lyží či snowboardů stojí ročně obyvatele Česka desítky milionů korun. Lyže si přesto proti krádeži pojišťuje jen třetina (34 %) lyžařů, vyplynulo z průzkumu společnosti ČPP Servis, který pro ni připravila společnost v listopadu 2022 na vzorku tisíc respondentů z celé ČR agentura Ipsos. Výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Přes noc nelze lyže v autě nebo střešním boxu nechat, pojišťovna jejich krádež neuhradí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Každou lyžařskou sezónu přijde o lyže, snowboard nebo jiné zimní vybavení několik tisíc obyvatel České republiky. „Škody způsobené krádeží se tak šplhají do desítek milionů korun. U starších lyží se zpravidla škoda pohybuje v řádu jednotek tisíc, ale u špičkových nových modelů může dosáhnout i desetitisícových částek,“ informoval předseda Sboru jednatelů společnosti ČPP Servis David Krňávek.

„Nejčastěji jsou odcizeny lyže ponechané bez dozoru před restaurací. Dochází však i ke krádežím z autoboxů nebo střešních nosičů. Lyže často mizí i ze společných lyžáren a v bezpečí nejsou ani doma ve sklepě,“ dodal s tím, že lyžařské areály i restaurace bojují proti krádežím zaváděním různých typů uzamykatelných skříněk či boxů.

„Ztrátu lyží z auta nebo přepravního boxu na střeše v cizině i v tuzemsku lze krýt z pojištění domácnosti, dojde-li k odcizení z řádně uzamčeného prostoru během dne do 22 hodin,“ sdělila redakci FAEI.cz tisková mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová. „Přes noc nelze lyže v autě nebo střešním boxu nechat,“ důrazně doporučila.

Cestuje-li rodina tvořící pojištěnou domácnost, jejich lyže jsou chráněny až do celkového limitu dvacet tisíc korun pro všechny na každou pojistnou událost. Jiné je to ale podle Svobodové v případě cestovního pojištění, kdy lze hradit ztrátu lyží, je-li součástí pojištění zavazadel. Výše krytí se pak liší podle zvoleného tarifu cestovního pojištění.

Některé pojišťovny nabízejí i speciální pojištění proti krádeži lyží. Třeba Česká podnikatelská pojišťovna např. nabízí speciální pojištění při využití elektronického zámku Pealock. Ten je vybaven GPS modulem, pohybovým senzorem, integrovaným alarmem a odesílá upozornění o pohybu lyží (nebo jízdního kola, kočárku apod.) do mobilního telefonu.

Poškození nebo zničení lyžařského vybavení při dopravní nehodě, živelní události nebo jeho odcizení z boxu umístěném na střeše vozidla (ale pouze v denní dobu, pozn. aut.), vyřeší podle Evy Svobodové z Uniqa pojištění vozidla ve formě připojištění zavazadel. „Poškodí-li se lyže během veřejné přepravy, pojišťovna škodu nehradí. Je třeba se obrátit s požadavkem na přepravce,“ doporučila.

Lyže či snowboardy musejí být podle zástupců pojišťoven zabezpečeny i v ubytovacím zařízení, ať už během pobytu v tuzemsku nebo v cizině, nelze je volně uložené na chodbě nebo v neuzamčeném pokoji.

„Jsou-li pod zámkem, pojišťovna uhradí ztrátu lyží z pojištění domácnosti až do výše 20 000 korun za všechny odcizené lyže příslušníků této domácnosti,“ uvedla Eva Svobodová. U cestovního pojištění u Uniqa lze čerpat za ukradené lyže z lyžárny nebo podobného uzamčeného prostoru v hotelu z pojištění zavazadel, a to až 20 000 korun pro každého pojištěného.

Pokud ale lyžař či snowboardista zavítá do bufetu nebo hospůdky na sjezdovce a lyže si odloží poblíž – a třeba i do k tomu určeného stojanu –, nejsou jeho lyže chráněny pojištěním. „Zloději v takovém případě nic nebrání je pouze odnést a nemusí překonávat žádné překážky, na něž je plnění z pojištění vázáno. Toto platí pro cestovní pojištění i pojištění domácnosti,“ vysvětlila mluvčí Uniqa pojišťovny.

Jak uložit lyže po sezóně, aby jejich případnou ztrátu kryla pojišťovna? Nejlépe doma, ale také v garáži nebo ve sklepě. Na tyto prostory např. Uniqa nahlíží jako na příslušenství domácnosti v pojištění domácnosti a kryje tam uložené věci do 20 procent sjednané celkové pojistné částky pro domácnost. Samozřejmě všude musí být lyže či snowboard pod zámkem.

V případě škody je klient povinen předložit pojišťovně doklady prokazující značku, stáří a hodnotu poškozených nebo ztracených lyží. Je proto užitečné uschovat pořizovací doklad, brožuru ke zboží, udělat si fotografie atd. „U všech krádeží doma i v cizině je třeba rovněž událost hlásit policii a pojišťovně předložit příslušný záznam,“ informovala Eva Svobodová.

Z průzkumu společnosti ČPP Servis dále vyplynulo, že letos se na lyže do zahraničí chystá více než pětina Čechů (22 %), tedy zhruba stejně jako v předcovidových letech. Cestovní pojištění má pro tento případ sjednáno 77 procent lidí lyžujících v zahraničí. Při výběru cestovního pojištění je pro osm lidí z deseti důležitý hlavně rozsah pojistného krytí.

V případě, že uvažujete více adrenalinově a nebojíte se rizikových sportů, je dobré si je připojistit dopředu. Některé pojišťovny totiž neuznávají dodatečně sjednaná pojištění v místě cílové destinace, tedy ze zahraničí. Brání se tak případným pojistným podvodům – tedy že pojištění je sjednáno až po pojistné události.

Před cestou do zahraničí by si každý cestovatel měl zkontrolovat, jaké aktivity mu jeho cestovní pojištění kryje a jaké už ne. Jednotlivé pojišťovny mají totiž podmínky jiné, neexistuje univerzální seznam. Všeobecně lze ale říci, že čím je sportovní aktivita fyzicky náročnější a nebezpečnější, tím pravděpodobněji bude nutné si ji připlatit.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena