Kde se nejčastěji kradou lyže? A kdy je pojištění nechrání?

Analýza
Škody způsobené krádeží lyží či snowboardů stojí ročně obyvatele Česka desítky milionů korun. Lyže si přesto proti krádeži pojišťuje jen třetina (34 %) lyžařů, vyplynulo z průzkumu společnosti ČPP Servis, který pro ni připravila společnost v listopadu 2022 na vzorku tisíc respondentů z celé ČR agentura Ipsos. Výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Přes noc nelze lyže v autě nebo střešním boxu nechat, pojišťovna jejich krádež neuhradí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Každou lyžařskou sezónu přijde o lyže, snowboard nebo jiné zimní vybavení několik tisíc obyvatel České republiky. „Škody způsobené krádeží se tak šplhají do desítek milionů korun. U starších lyží se zpravidla škoda pohybuje v řádu jednotek tisíc, ale u špičkových nových modelů může dosáhnout i desetitisícových částek,“ informoval předseda Sboru jednatelů společnosti ČPP Servis David Krňávek.

„Nejčastěji jsou odcizeny lyže ponechané bez dozoru před restaurací. Dochází však i ke krádežím z autoboxů nebo střešních nosičů. Lyže často mizí i ze společných lyžáren a v bezpečí nejsou ani doma ve sklepě,“ dodal s tím, že lyžařské areály i restaurace bojují proti krádežím zaváděním různých typů uzamykatelných skříněk či boxů.

„Ztrátu lyží z auta nebo přepravního boxu na střeše v cizině i v tuzemsku lze krýt z pojištění domácnosti, dojde-li k odcizení z řádně uzamčeného prostoru během dne do 22 hodin,“ sdělila redakci FAEI.cz tisková mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová. „Přes noc nelze lyže v autě nebo střešním boxu nechat,“ důrazně doporučila.

Cestuje-li rodina tvořící pojištěnou domácnost, jejich lyže jsou chráněny až do celkového limitu dvacet tisíc korun pro všechny na každou pojistnou událost. Jiné je to ale podle Svobodové v případě cestovního pojištění, kdy lze hradit ztrátu lyží, je-li součástí pojištění zavazadel. Výše krytí se pak liší podle zvoleného tarifu cestovního pojištění.

Některé pojišťovny nabízejí i speciální pojištění proti krádeži lyží. Třeba Česká podnikatelská pojišťovna např. nabízí speciální pojištění při využití elektronického zámku Pealock. Ten je vybaven GPS modulem, pohybovým senzorem, integrovaným alarmem a odesílá upozornění o pohybu lyží (nebo jízdního kola, kočárku apod.) do mobilního telefonu.

PSALI JSME:
Pravidla bezpečnosti na sjezdovce nezná ani třetina vyznavačů zimních sportů

Poškození nebo zničení lyžařského vybavení při dopravní nehodě, živelní události nebo jeho odcizení z boxu umístěném na střeše vozidla (ale pouze v denní dobu, pozn. aut.), vyřeší podle Evy Svobodové z Uniqa pojištění vozidla ve formě připojištění zavazadel. „Poškodí-li se lyže během veřejné přepravy, pojišťovna škodu nehradí. Je třeba se obrátit s požadavkem na přepravce,“ doporučila.

Lyže či snowboardy musejí být podle zástupců pojišťoven zabezpečeny i v ubytovacím zařízení, ať už během pobytu v tuzemsku nebo v cizině, nelze je volně uložené na chodbě nebo v neuzamčeném pokoji.

„Jsou-li pod zámkem, pojišťovna uhradí ztrátu lyží z pojištění domácnosti až do výše 20 000 korun za všechny odcizené lyže příslušníků této domácnosti,“ uvedla Eva Svobodová. U cestovního pojištění u Uniqa lze čerpat za ukradené lyže z lyžárny nebo podobného uzamčeného prostoru v hotelu z pojištění zavazadel, a to až 20 000 korun pro každého pojištěného.

PSALI JSME:
Rizikové zimní sporty si připojistí jen zlomek Čechů

Pokud ale lyžař či snowboardista zavítá do bufetu nebo hospůdky na sjezdovce a lyže si odloží poblíž – a třeba i do k tomu určeného stojanu –, nejsou jeho lyže chráněny pojištěním. „Zloději v takovém případě nic nebrání je pouze odnést a nemusí překonávat žádné překážky, na něž je plnění z pojištění vázáno. Toto platí pro cestovní pojištění i pojištění domácnosti,“ vysvětlila mluvčí Uniqa pojišťovny.

Jak uložit lyže po sezóně, aby jejich případnou ztrátu kryla pojišťovna? Nejlépe doma, ale také v garáži nebo ve sklepě. Na tyto prostory např. Uniqa nahlíží jako na příslušenství domácnosti v pojištění domácnosti a kryje tam uložené věci do 20 procent sjednané celkové pojistné částky pro domácnost. Samozřejmě všude musí být lyže či snowboard pod zámkem.

V případě škody je klient povinen předložit pojišťovně doklady prokazující značku, stáří a hodnotu poškozených nebo ztracených lyží. Je proto užitečné uschovat pořizovací doklad, brožuru ke zboží, udělat si fotografie atd. „U všech krádeží doma i v cizině je třeba rovněž událost hlásit policii a pojišťovně předložit příslušný záznam,“ informovala Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Itálie je favoritem letošní zimní dovolené. Na lyže se do zahraničí chystá pětina Čechů

Z průzkumu společnosti ČPP Servis dále vyplynulo, že letos se na lyže do zahraničí chystá více než pětina Čechů (22 %), tedy zhruba stejně jako v předcovidových letech. Cestovní pojištění má pro tento případ sjednáno 77 procent lidí lyžujících v zahraničí. Při výběru cestovního pojištění je pro osm lidí z deseti důležitý hlavně rozsah pojistného krytí.

V případě, že uvažujete více adrenalinově a nebojíte se rizikových sportů, je dobré si je připojistit dopředu. Některé pojišťovny totiž neuznávají dodatečně sjednaná pojištění v místě cílové destinace, tedy ze zahraničí. Brání se tak případným pojistným podvodům – tedy že pojištění je sjednáno až po pojistné události.

Před cestou do zahraničí by si každý cestovatel měl zkontrolovat, jaké aktivity mu jeho cestovní pojištění kryje a jaké už ne. Jednotlivé pojišťovny mají totiž podmínky jiné, neexistuje univerzální seznam. Všeobecně lze ale říci, že čím je sportovní aktivita fyzicky náročnější a nebezpečnější, tím pravděpodobněji bude nutné si ji připlatit.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Není lyžování jako lyžování. Na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.