Počet firemních bankrotů byl v únoru druhý nejvyšší za poslední rok

V únoru letošního roku byly vyhlášeny 64 bankroty obchodních společností, 530 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 264 osobní bankroty. Zároveň byly podány 73 návrhy na bankrot obchodních společností, 542 návrhy na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 404 návrhy na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy, kterou uskutečnila společnost CRIF.
Počet firemních bankrotů byl v únoru druhý nejvyšší za poslední rok. V přepočtu na počet společností bylo v České republice vyhlášeno v průměru 11,6 bankrotu na deset tisíc firem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Počet bankrotů obchodních společností se oproti lednu zvýšil o tři bankroty a byl tak nejvyšší od června minulého roku a druhý nejvyšší za poslední rok. U fyzických osob podnikatelů potom počet bankrotů vzrostl o 24. Počet návrhů na bankrot se u firem zvýšil o sedm, zatímco u podnikatelů o 95. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných fyzických osob podnikatelů.

„Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž probíhají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl,“ říká analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 626 bankrotů obchodních společností, což je o 53 bankroty (7,8 %) méně než v předchozím období. Zároveň bylo vyhlášeno 6 860 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy o 1 651 (19,4 %) méně, než v předchozích 12 měsících.

Ve stejném období byly rovněž podány 953 návrhy na bankrot obchodních společností, o 102 návrhy (9,7 %) méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 6 917 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, o 2 439 (26,1 %) méně, než v předchozím období.

V přepočtu na počet společností bylo v České republice vyhlášeno v průměru 11,6 bankrotu na deset tisíc firem. Nejvíce na Ústecku (16,7) a Karlovarsku (15,6), nejméně na Plzeňsku (8,3), ve Zlínském kraji (8,4) a ve Středočeském kraji (8,8).

PSALI JSME:
Řídit firmu bude po Novém roce opět o něco rizikovější. Statutární orgány budou více riskovat vlastní majetek

V rámci hlavních odvětví byl nejvyšší podíl firemních bankrotů vyhlášen v dopravě a skladování, kde šlo o 23,7 bankrotu na deset tisíc společností, a ve zpracovatelském průmyslu, kde šlo o 20,4 bankrotu.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v únoru vyhlášeno v Praze (71). Následoval Ústecký kraj s 59 bankroty, Jihomoravský kraj a Moravskoslezský kraj (oba shodně s 49 bankroty). Podnikatelé, u nichž byl v lednu vyhlášen bankrot, nejčastěji působili ve stavebnictví (131) a v obchodu (107).

V posledních 12 měsících bylo v Česku vyhlášeno v průměru 32,5 bankrotu na deset tisíc podnikatelů, nejvíce na Ústecku (61,7) a na Liberecku (47,9). Nejméně naopak v Praze (19,4), na Zlínsku (24,3) a ve Středočeském kraji (24,4).

PSALI JSME:
Evropské firmy budou čelit nárůstu opožděných plateb a insolvencím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru