Podaří se novému iPhonu restartovat zmenšující se trh se smartphony?

Názor
Největší světová akcie představila nový iPhone 15 s novým nabíjecím portem USB-C, rychlejšími procesory, lepšími fotoaparáty a v nových barvách, a to vše za téměř stejnou cenu. Jde o významný pokus o resuscitaci upadajícího světového trhu s chytrými telefony a validaci letošní velké akciové rally společnosti Apple.
Na úspěch společnosti Apple sází mnoho dalších firem, od rozsáhlého dodavatelského řetězce s 200 společnostmi po celém světě, jako například Foxconn nebo Qualcomm. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Klíčem k tomu je zachování ceny, která se zvýšila pouze u nejvyššího modelu Pro Max, a to dokonce spolu s lepším úložištěm. Společnost Apple prodává pouze 20 procent z celosvětového objemu smartphonů, ale díky silné značce a vysokým cenám získává více než 80 procent zisků na trhu.

Na úspěch společnosti Apple sází mnoho dalších firem, od rozsáhlého dodavatelského řetězce s 200 společnostmi po celém světě, jako například Foxconn nebo Qualcomm, přes dlouhodobě trpící akcie společností AT&T a Vodafone až po veřejnou nabídku akcií společnosti ARM, která je dominantním výrobcem čipů pro chytré telefony.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Na novém iPhonu toho závisí hodně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.