Podzim v Česku: Recese a inflace 20 %

Názor
Tuzemské hospodářství má za sebou první polovinu roku. A ve světle toho, co vše se událo, to nakonec vůbec nedopadlo špatně. Naše aktualizovaná makroekonomická prognóza ukazuje, že i během druhého čtvrtletí česká ekonomika reálně rostla, a to hlavně zásluhou průmyslu. Díky tomu se dařilo vývozům a slušná zřejmě byla i investiční aktivita.
Vysokou inflaci, a tedy snížení kupní síly, odnesou primárně domácnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Očekávaný růst reálného hrubého domácího produktu (HDP) jsme tak pro letošní rok díky silnému začátku roku revidovali k lepšímu. Ještě před čtvrt rokem jsme čekali letošní růst o 1,8 procenta, teď to dokonce vypadá na 2,5 procenta.

To samozřejmě neznamená, že nás zejména šok z vysokých cen energetických komodit a plynová krize nedoženou. Druhé pololetí bude podle nás ve znamení mírné, přesto recese, když v obou kvartálech předpokládáme mezičtvrtletní pokles ekonomiky jako celku. A o to slabší bude růst v příštím roce. Pro ten jsme ho snížili na 1,7 procenta z původních 2,8 procenta.

PSALI JSME:
Česká ekonomika na hraně stagnace?

Vysokou inflaci, a tedy snížení kupní síly, odnesou primárně domácnosti. Pandemické úspory se tenčí a spotřebitelé tak své výdaje omezují. A to již od loňského závěrečného čtvrtletí. A bohužel, inflační výhled jsme pro letošek i příští rok museli revidovat výše.

Ve druhé polovině roku se bude meziroční růst spotřebitelských cen pohybovat kolem 20 procent. Letošní průměrná inflace tak bude činit 16,8 procenta. Ještě před čtvrt rokem jsme přitom předpokládali 12,6 procenta. Pro příští rok jsme inflační výhled zvedli ze 7,2 na 11,2 %. O reálném plnění dvouprocentního inflačního cíle pak můžeme hovořit až pro druhou polovinu roku 2024.

PSALI JSME:
Energie: Na podzim domácnosti čeká cenový šok

Náš inflační výhled je tak konzistentní s dalším, i když pouze mírným (o půl procentního bodu, pozn. aut.) zvýšením úrokových sazeb ze strany České národní banky. Nově jmenovaný guvernér a další noví členové bankovní rady jsou ale spíše vůči dalšímu zvýšení sazeb ostražití. Proto předpokládáme, že během třetího čtvrtletí úrokové sazby zvýšeny nebudou.

Budou ale muset být zvednuty během závěrečného čtvrtletí s tím, jak se ukáže jako politicky neprůchodná, i když žádoucí, konsolidace veřejných financí. A i naše robustní prognóza mzdového vývoje pro příští rok, když vidíme v průměru dvouciferný růst nominálních mezd, je jednoznačně proinflační. Rok 2023 již ale bude o něčem jiném, úrokové sazby půjdou dolů.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB sazby v srpnu nezvedne. Inflace ji k tomu ale dotlačí na podzim

Zavřít reklamu ×
  1. No skutečně úspěšný „růst“ ekonomiky… Prognóza Indie pro rok 2022 – 8,1 % růstu. To je ta cesta k jedné z nejúspěšnějších zemí světa? Jedině snad v ukazateli (astronomické) inflace Radši nám,npane ekonome, příště napište, co ještě naší slavní demokrati nestačili za těch 32 let podělat. Myslím, že už nenajdete nic.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB