Nevídané. Pohonné hmoty jsou v Česku levnější než v Polsku

Nestává se příliš často, že by jak benzín, tak nafta byly v Česku levnější než v Polsku. Ale přesně taková je nyní situace. V týdnu, jenž končil 1. ledna 2024, byl benzín v Česku nepatrně, ale přece levnější než v Polsku. Nafta byla levnější dokonce o takřka 40 haléřů na litr než v Polsku.
Petrochemický podnik Orlen, jenž je pod státní kontrolou, si nyní může kompenzovat to, že před volbami zjevně vyhověl přání tehdejších vládních politiků v Polsku a ceny pohonných hmot snížil výraznou redukcí marží. Ilustrační foto: PKN Orlen

Obyčejně je tomu tak, že pohonné hmoty jsou v Polsku levnější, často i výrazně. A pokud ne oba dva jejich základní druhy, tak alespoň jeden. Nyní však je tedy v Česku levnější jak benzín, tak nafta. Klíčovým důvodem je to, že po říjnových volbách v Polsku už není politický motiv na stlačování cen pohonných hmot.

Stěžejní petrochemický podnik v zemi, Orlen, jenž je pod státní kontrolou, si navíc nyní může kompenzovat právě to, že před volbami evidentně vyhověl přání tehdejších vládních politiků v Polsku a ceny pohonných hmot snížil výraznou redukcí marží, případně dokonce přechodnou podnákladovou cenotvorbou.

Zároveň od loňského dubna zlotý postupně zpevnil vůči koruně, a to o přibližně čtrnáct procent, což je dalším důvodem poklesu cenové atraktivity pohonných hmot v Polsku z hlediska českého zákazníka. Polsko se také razantněji než Česko odstřihává od dodávek ruské ropy a pohonných hmot vyrobených z ruské ropy.

Ta je kvůli západním sankcím nebývale levná, alespoň tedy v porovnání s cenou ropy Brent, jejíž cena slouží jako referenční. Oba dva základní druhy pohonných hmot – nafta a benzín – jsou nyní v pevninských zemích EU levnější než v Česku pouze v Bulharsku, v Rumunsku a ve Slovinsku, plyne dále z dat Evropské komise. A dále pak na Kypru a na Maltě.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB