Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Názor
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr, přičemž během týdne klesla její cena i pod úroveň 35 korun za litr, tedy nejníže od ledna 2022. Nafta je tedy levnější než zahájením ruské invaze na Ukrajinu, která zpočátku zvedla její cenu až k 50 korunám za litr.
Ropa na světových trzích aktuálně zlevňuje zejména kvůli bankovním otřesům a pádům posledních týdnů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak benzín, tak nafta budou zlevňovat i v příštím týdnu. Výraznější zlevnění, o zhruba 30 haléřů na litr, lze čekat u nafty. Je však pravda, že za zlevnění nafty v porovnání se začátkem loňska může i snížení spotřební daně z ní o 1,50 koruny na litr, k němuž došlo loni v červnu. Benzín v příštím týdnu zlevní v rozsahu do dvaceti haléřů na litr. Jeho zlevňování je méně výrazné, než je tomu o nafty.

To proto, že v poklesu ceny nafty se více odráží také propad cen plynu v EU. Cena plynu v EU se v tomto týdnu pohybuje mírně nad úrovní 40 eur za megawatthodinu a je tak stále nejnižší od léta 2021. Od cenového vrcholu konce loňského srpna plyn zlevnil už až takřka o 90 procent. Zásobníky s plynem jsou v EU naplněny stále na zhruba 56 procent, přičemž jejich průměrná naplněnost v uplynulých pěti letech činila v této části roku zhruba 34 procent.

Vysoká naplněnost zásobníků, způsobená z velké části poměrně teplým proběhem letošní zimy, je klíčovým důvodem poklesu jeho ceny. Ta tedy fundamentálně odráží slabší poptávku po něm. Nižší sháňka po plynu oslabuje poptávku také po topné naftě, jež v průmyslu částečně slouží jako jeho náhražka. Pokles poptávky po topné naftě vyvolává tlak také na pokles ceny nafty motorové.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty zlevňují nejen kvůli teplému počasí a plným zásobníkům, ale také z důvodu poklesu cen ropy na světových trzích a z důvodu aktuálního posilování dolaru vůči koruně. Klesají také ceny velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu, od níž své ceny odvíjejí i tuzemští čerpadláři.

V korunovém vyjádření klesla ve středu cena nafty v Rotterdamu nejníže od ledna 2022. Ropa Brent v korunovém vyjádření zlevnila v uplynulých třech týdnech o bezmála sedm procent, přičemž tento pokles ještě tuzemské čerpací stanice do svých cen naplno promítnou.

Ropa na světových trzích aktuálně zlevňuje zejména kvůli bankovním otřesům a pádům posledních týdnů. Ty vedou k utažení měnových podmínek a ke zvýšení rizika recese jak v USA, tak v Evropě. Oboje snižuje poptávku po ropě, tedy její cenu. Její cenu snižuje také to, že na světový trh stále proudí nečekaně vysoký objem ruské ropy – a to navzdory západním sankcím na ni uvaleným. Zlevňování pohonných hmot v ČR by tak mělo pokračovat i v první polovině dubna.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pohonné hmoty dále zlevňují a budou. Ropu zlevňují pády a otřesy bank

Zavřít reklamu ×
  1. Výraznější zlevnění, o zhruba 30 haléřů na litr…..tak to je opravdu brutální zlevnění, možná o nějaký ten haleř dorazí zlevnění až k nám :-))

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB