Polovina Čechů se bojí, že svou nemovitost prodá pod cenou

Průzkum
Podle realitních odborníků roste počet lidí, kteří prodávají nebo plánují prodat svou nemovitost. Zvažování prodeje se ale často pojí s obavami, kvůli nimž mohou lidé toto rozhodnutí odkládat. Jak vyplývá z nového průzkumu realitní kanceláře Maxima Reality realizovaného s agenturou IPSOS, podle více než poloviny Čechů (53 %) na realitní trh brzy dolehne ekonomická krize a dojde k poklesu cen nemovitostí.
Podle průzkumu se Češi nejvíce obávají toho, že svůj byt nebo dům prodají pod cenou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle průzkumu se Češi nejvíce obávají toho, že svůj byt nebo dům prodají pod cenou (45 %), nebo že zaplatí realitní kanceláři vysokou provizi (43 %) či složité byrokracie spojené s prodejem (31 %). Téměř polovina lidí (45 %) se bojí, že svůj byt či dům prodají pod tržní cenou.

„Pokud jsou lidé rozhodnutí nemovitost prodat, měli by to udělat dříve, než klesne její hodnota. Dopad krize na realitní trh očekáváme nejpozději začátkem roku,“ komentuje průzkum Vladimír Zuzák z Maxima Reality. Podle zkušeností této realitní kanceláře přibyla mezi nejčastější důvody urgentního prodeje nemovitosti, vedle rozvodového a dědického vyrovnání, také zhoršená finanční situace některých Čechů.

Vysoká provize realitní kanceláři nebo jinému zprostředkovateli prodeje je něco, čemu by se podle průzkumu ráda vyhnula 42 % respondentů. Mezi další možné důvody odkladu prodeje patří podle téměř třetiny lidí (31 %) složité byrokratické náležitosti spojené s prodejem, v nichž se často nevyznají, čtvrtina lidí (26 %) se obává, že by doplatila na svoji neznalost potřebných právních dokumentů.

PSALI JSME:
Zlevní kvůli koronaviru nemovitosti? Otázka za miliony

Pro rychlý prodej je podstatná správná inzerce a prezentace nemovitosti. Podle sítě realitních kanceláří Century 21 je při prodeji bytu či domu je nejzásadnějším krokem správně nastavená cena nemovitosti. Pokud je nastavena příliš vysoko, nemovitost zůstává v nabídce dlouho a případné zlevnění pak může budit podezření. Příliš nízká cena naopak znamená finanční ztrátu pro prodávajícího.

„Lokalita je nejzásadnější faktor ceny nemovitosti. Doporučuji se zaměřit na v dnešní době méně atraktivní lokality, které mohou mít v budoucnu pozitivní vývoj. Tedy na ty, kde se chystá výstavba nové infrastruktury nebo občanské vybavenosti, případně rozsáhlá revitalizace,“ doporučuje makléř Jan Simper z realitní kanceláře Century 21 Real Tip.

Pro některé nemovitosti je podle něj atraktivní také změna dispozic. Zajímavou změnou dispozice může být změna z 2+1 na 3+kk. „Je ale nutné si vytipovat byt s velkou kuchyní, kde je taková úprava možná,“ dodává.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

×
  1. Nemovitost ani nejde prodat pod cenou,když jsou ceny nemovitostí nadhodnocené o 100 %. Reálná cena bytů a domů je mnohem menší než nám tady realitky tvrdí!

  2. jelikož to realitky neovlivnilo a některé mají i rekordní výsledky tak prodej nemovitosti bude na úplně stejné vlně jako před koronou

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru