Polovina firem přidá zaměstnancům na jídlo až příští rok

Průzkum
Téměř polovina firem (48,5 %) zvýší svým zaměstnancům příspěvky na stravování až v příštím roce, letos jich to plánuje jen pětina. Vyplývá to z průzkumu společnosti Edenred uskutečněném na vzorku 200 společností, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Podle aktuálních dat společnosti Edenred nabízí stravenku v hodnotě 150 korun a vyšší pouze 17,4 procenta tuzemských firem. Ilustrační foto: FAEI.cz

Firmy tak reagují na prudce se zvyšující růst cen jídel v restauracích i na rozhodnutí ministerstva financí. To od 20. srpna novou vyhlášku upravilo výši stravného na služebních cestách a tím i cenu daňově nejvýhodnější stravenky o 20 procent na 180 korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí letos poprvé v historii v srpnu zvýšilo kvůli vysoké inflaci hodnotu stravného na pracovních cestách ještě v průběhu roku. Od poloviny srpna je tak horní hodnota stravného na pracovních cestách 142 korun na den.

Od kdy firmy plánují zvýšit příspěvek na stravování. Zdroj: Edenred

Podle Martiny Machové, personální ředitelky společnosti Sodexo Benefity se stravné na služebních cestách upravuje tehdy, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu cena ve veřejném stravování ode dne účinnosti poslední úpravy zvýší, nebo sníží alespoň o 20 procent. A podle statistiků v červnu nárůst cen přesáhl zákonem stanovený limit.

Jak vyplývá z čerstvého šetření společnosti Edenred, ještě do konce třetího čtvrtletí letošního roku, tedy během měsíce září, příspěvek na stravování zvýší každá desátá firma (10,5 %). Další srovnatelně velká skupina firem (11 %) pak přidá zaměstnancům v posledním letošním čtvrtletí.

O kolik plánují firmy příspěvek na stravování zvýšit. Zdroj: Edenred

Skoro polovina firem již ale do letošních rozpočtů sahat nebude a plánuje navýšení nechat až na začátek příštího roku. Tři z deseti firem pak neplánují zvýšení stravného, nebo jej odkládají na pozdější měsíce. Podle šetření Sodexo Benefity stravné pravidelně valorizuje jen 17,6 procenta zaměstnavatelů. Další 24 procenta je navyšují pravidelně, ale v delších intervalech, než rok.

Ani přes nárůst stravného v zhruba pětině tuzemských firem nebude naprostá většina společností využívat potenciál, který jim stravenky přinášejí. Podle aktuálních dat společnosti Edenred totiž nabízí stravenku v hodnotě 150 korun a vyšší pouze 17,4 procenta tuzemských firem. Až do výše 180 korunové hodnoty se stravenky nezdaňují a neplatí se z nich ani zdravotní a sociální pojištění.

PSALI JSME:
„Diety“ se letos kvůli inflaci poprvé zvyšují už v průběhu roku

Zavřít reklamu ×
  1. Příští rok už bude hodně zaměstnanců na pracáku…….Drahé energie ukončí výrobu tady v ČR a stěhování do Turecka už začalo!

  2. 2 dcl polévky za 45 Kč🤣
    smažený sýr za 160 Kč. 🤣
    0,5 L piva 10° za 45 Kč 🤔
    Ať to pozavírají všichni 👍🏻

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se v pátek stala největší evropskou firmou podle tržní hodnoty. Její tržní hodnota v úvodu pítečního burzovního obchodování přesáhla úroveň v přepočtu 9 350 miliard …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?