V roce 2017 mohou být peněženky slušně naplněné. Jen je pohlídat

Poradna

Jaký bude rok 2017 pro naše peněženky? Jasnou odpověď získáme až v dalších měsících, zdaleka totiž nezáleží jen na domácích poměrech v nadcházejícím supervolebním roce. Své naznačí také ochota administrativy nového amerického prezidenta splnit sliby o masivních investicích i její přístup k Rusku a Číně, stejně jako naplnění touhy občanů dalších zemí opustit EU.

V roce 2017 mohou být peněženky slušně naplněné. Jen je pohlídat. Foto: Pixabay

A doma? Více než volební sliby se patrně projeví očekávané zvyšování inflace a zdražování, také nové zákony, z nichž některé se platí již od závěru tohoto roku, ale rovněž trvající růst ekonomiky a rekordně nízká nezaměstnanost. A tak si můžeme zavěštit, že naše peněženky čeká dobrý rok, ale možná na dlouhou dobu poslední.

Kromě elektronické evidence tržeb, která v roce 2017 po hostinských postihne další skupiny podnikatelů, začaly od prosince platit další dva důležité zákony, jejichž důsledky se projeví naplno také až v roce 2017. Ten o spotřebitelském úvěru zdražil úvěry včetně hypoték, novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích začala regulovat provize u životního pojištění.

HYPOTÉKY POROSTOU

Zákon o spotřebitelském úvěru se dotýká všech úvěrů a nově reguluje také oblast hypoték a půjček. Špatná zpráva pro ty, kteří si chtějí vypůjčit na bydlení, je, že banky budou při posuzování žádostí o hypotéku přísnější, především co se schopnosti splácení týká. Formálně doložit tuto schopnost budou mít složitější především podnikatelé.

Banky už letos přestaly poskytovat hypotéky na 100 % hodnoty zajištěné nemovitosti, současný limit 95 % od dubna příštího roku klesne o dalších pět procent. Dá se také očekávat růst úrokových sazeb, jejichž současná průměrná hodnota je na rekordně nízkých 1,77 %. Naopak dobrou zprávou je, že zákon umožňuje splatit hypoteční úvěr v době fixace zdarma nebo s minimální sankcí.

REGULACE POJIŠTĚNÍ

Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích reagovala na takzvané přepojišťování smluv, zejména u investičního životního pojištění, kdy poradci kvůli provizím uzavírali jednomu člověku opakovaně nové smlouvy. Došlo sice k zastropování provizí, ale podle odborníků novela řeší jen počáteční náklady, takže nastavené strhávání poplatků stejně vede ke zdražení některých produktů

Důležitou změnou je podpora penzijního spoření a životního pojištění. Zaměstnavatelé budou moci zaměstnancům namísto 30 000 Kč nově přispívat až 50 000 korun ročně (dohromady na penzijní produkty a životní pojištění), aniž by z této částky odváděli sociální a zdravotní pojištění.

Od ledna se změní i částka, která lidem umožňuje snížit daňový základ za vlastní platby na penzijní spoření, z 12 000 korun to bude dvojnásobek. Státní podpora penzijního spoření zůstává stejná, tedy v maximální výši 320 Kč od úložky 1000 Kč měsíčně. Obdobný daňový odpočet platí i pro životní pojištění. Od roku 2018 (daňové přiznání za rok 2017) bude tedy možné odečíst z daní dvakrát až 3600 Kč.

CO VŠECHNO ZKONTROLOVAT?

Stav svého konta mohou stále výrazněji ovlivnit také řidiči, protože pojišťovny je stále výrazně segmentují nejen podle nehod, ale i podle počtu najetých kilometrů. O bezproblémové řidiče budou pojišťovny bojovat dalším navýšením obchodních slev a jiných pobídek, naproti tomu řidiči s karamboly musejí počítat s výrazným zdražením pojistného.

Vyplatí se i kontrola řidičského průkazu – jeho platnost v příštím roce končí 800 000 českých řidičů. A pokuta za jízdu s neplatným dokladem znamená pokutu 2000 Kč, ve správním řízení o 500 Kč více.

Je na místě také kontrola bankovních účtů, poplatků a nastavených sazeb. V příštím roce se dá očekávat konec intervencí ČNB proti posilování koruny, což bude znamenat znehodnocení vkladů v cizích měnách, i když investice do dolaru mohou být jinak zajímavé. S inflací by mohly (byť velice pomalu) růst sazby na depozitních produktech, alespoň u některých bank. A pozor je třeba si dát na snahu o znovuzavedení některých poplatků, po nich bankovní ústavy sahají ve snaze připomenout si bývalé zlaté časy.

CO NOVÉHO V PRÁCI?

Od ledna se zvýší minimální mzda z 9 900 na 11 000 korun, tím pádem i zaručená mzda.  Její výše je rozdělena do osmi skupin tak, že pro 1. skupinu prací (nekvalifikované práce) je sazba rovna minimální mzdě, pro 8. skupinu prací (tvůrčí, systémové a psychicky velmi náročné práce např. v bankovnictví) činí dvojnásobek.

V polovině roku 2017 pravděpodobně nabude účinnosti rozsáhlá novela zákoníku práce, jejímž cílem je zajištění větší flexibility pracovně právních vztahů a posílení ochrany zaměstnance. Navržené změny se budou týkat především práce z domova (homeoffice), dovolených (platnost od roku 2018) a převádění zaměstnance na jinou práci. Rovněž veškeré pracovně právní spory by po schválení této novely měly být rozhodovány jen obecnými soudy.

Dochází také ke změně výše vyměřovacích základů a plateb zdravotního pojištění pro všechny skupiny plátců.  Zvýšení průměrné mzdy způsobilo zvýšení minimálního pojistného pro OSVČ na 1906 Kč a pro osoby bez zdanitelných příjmů na 1485 korun.

MYSLELI I NA SEBE…

Asi nepřekvapí, že se vánočním dárkem na sebe nezapomněli ani samotní zákonodárci. Od nového roku si poslanci, senátoři, členové vlády, prezident, ale také třeba členové NKÚ, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nebo Ústavu pro studium totalitních režimů přilepší o osm procent, soudci a státní zástupci o necelá čtyři procenta. Znamená to, že základní plat poslance a senátora se od ledna zvýší ze současných 65 700 korun hrubého o zhruba pět a půl tisíce. Spolu rostoucími náhradami na dopravu, stravu a reprezentaci si řadový poslanec měsíčně přilepší o nejméně sedm tisíc.

Plat premiéra se zvýší o více než 14 000 (na 190 700 korun), ministři si přilepší zhruba o deset tisíc (35 500), ale rekordmanem je prezident s nárůstem mzdy a náhrad ze 422 800 na 457 000 korun. Měsíčně, ale zato hrubého.

KAM S VOLNÝMI FINANCEMI?

V úvodu jsme slibovali dobrý finanční rok, kam tedy nasměrovat volné finance? Rozhodně pasé už jsou investice do nemovitostí, protože jejich cena za posledních pět let stoupla v průměru o 20 % a v případě očekávaného zpomalení ekonomického růstu bude realitní trh první na „ráně“.

Nedoporučujeme ani investice do fondů s mnohaletým horizontem zhodnocení, naopak radíme vybrat si akcie dividendových zahraničních titulů nebo investičních fondů zaměřených tímto směrem (pozor na poplatky při nákupu v českých bankách).

domácích titulů se na začátku roku vyplatí investovat především do akcií ČEZ, VIG a Komerční banky, které jsou momentálně podhodnocené a nabízejí příští rok nejméně desetiprocentní zhodnocení, i když dividendy KB a patrně i ČEZ budou příští rok slabší, než byli investoři zvyklí.

Zlato na návrat „zlatých časů“ bude ještě nejméně rok čekat, ale i jeho doba přijde. Penzijní spoření a životní pojištění jsou díky možnosti daňového odpočtu sice o něco atraktivnější, ale jde jen o doplnění portfolia s minimálním zhodnocením. Stejně jako v případě stále méně atraktivního stavebního spoření.

A nejdůležitější rada pro příští rok? Investujte tak, abyste měli peníze pod kontrolou a mohli operativně své investice proměnit s minimálními ztrátami co nejdříve zpět v hotovost.

Hodně štěstí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.