Portfolio pro Jourovou je zklamáním, na ekonomická portfolia Česko opět nedosáhlo

Názor
Nejdůležitějším třemi portfolii v nadcházející Evropské komisi vedené Ursulou von der Leyenovou budou portfolia rozpočtu, obchodu a ekonomiky. Prvně jmenované získal rakouský kandidát Johannes Hahn, za obchod bude zodpovídat irský kandidát Phil Hogan a za ekonomiku Ital Paolo Gentiloni.
Portfolio pro Jourovou je zklamáním, na ekonomická portfolia Česko opět nedosáhlo. Foto: Depositphotos.com

Portfolio rozpočtu bude důležité z toho důvodu, že v roce 2020 je třeba dojednat nový víceletý finanční rámec, v jehož rámci budou čerpány prostředky z fondů EU prakticky až do konce dvacátých let. Portfolio obchodu je podstatné z toho důvodu, že nastupující eurokomise bude muset vyjednat obchodní vztah se Spojeným královstvím, ať už brexit proběhne jakýmkoli způsobem. Navíc stále hrozí celní válka se Spojenými státy, přičemž klíčové slovo v případných jednáních bude mít pochopitelně eurokomisař zodpovědný za portfolio obchodu.

A konečně portfolio ekonomické je důležité z toho důvodu, že eurozóna opět hospodářsky povážlivě zpomaluje, a bude tedy zřejmě třeba provádět kroky potřebné k jejímu ekonomickému oživení, které jsou tedy ze samé povahy věci důležité pro celý další rozvoj Evropské unie.

Klíčové budou také role výkonných místopředsedů, kteří převezmou zaštiťující roli nad klíčovými oblastmi působení nové eurokomise, jimiž je oblast environmentální, digitální a oblast ekonomické a sociální soudržnosti.

PSALI JSME:
Česko je v Evropské unii 15 let. Je to důvod k oslavám?

V tomto kontextu je třeba konstatovat, že Věra Jourová získala poměrně slabé portfolio. Částečnou útěchou může být to, že obsadila post místopředsedkyně. Jde ovšem jen o útěchu vskutku částečnou. Vicepředsednický post negarantuje žádné zásadní pravomoci nad rámec těch, jimiž disponuje řadový eurokomisař. Hierarchicky i vlivem je viceprezidentský post podřízen pozici výkonného místopředsedy.

Jourová nedosáhla na žádné z ekonomických portfolií. Tedy kromě těch již jmenovaných nemá ani portfolio vnitřního trhu či portfolio pro oblast práce, ani portfolia s výrazným ekonomickým přesahem, jako je portfolio energetické, zemědělské či dopravní. Vzhledem k tomu, že deklarovaným cílem české vlády bylo získání právě ekonomického portfolia, jde o neúspěch českých vyjednavačů. Získání ekonomického portfolia – i pokud by k němu nenáležel místopředsednický post – by bylo objektivně úspěchem, což se o získání portfolia evropských hodnot a transparentnosti říci nedá, byť je „oslazeno“ viceprezidentským křeslem.

Dokonce není vůbec zřejmé, zda si Jourová reálně vůbec polepšila v porovnání se svým portfoliem v končící eurokomisi vedené Jeanem-Claudeem Junckerem, kde je zodpovědná za spravedlnost a ochranu spotřebitele.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dvojí potraviny končí, firmy začínají vyrábět stejné pro Němce i Čechy. Nebo ne?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru