Při grilování letos ušetříme, díky akcím zaplatíme až o čtvrtinu méně

Grilovací sezona se už rozjela naplno a dobrou zprávou je, že oproti loňsku lze výrazně ušetřit. Vyplývá to z analýzy České distribuční, která meziročně porovnala ceny vybraných druhů masa v akčních letácích.
Grilování vyjde oproti loňskému roku levněji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky, které má redakce FAEI.cz k dispozici, ukázaly, že nejvíce se ušetří za vepřovou pečeni. Kilogram vyjde průměrně na 112 korun, tedy o 65 korun méně než loni. Levnější je také hovězí maso nebo kuřecí prsa. Připlatíme si naopak za vepřovou kýtu, a to 18 korun za kilogram, a také za krkovice (8 Kč) nebo kuřecí stehna (5 Kč).

„Nastává grilovací sezona, která je oblíbeným obdobím pro setkání s rodinou či přáteli a neodmyslitelně k ní patří zejména grilování masa. Stejně jako minulý rok jsme se rozhodli analyzovat, jak tuhle skutečnost reflektuje sedm největších potravinových řetězců v České republice a kolik jejich zákazníci mohou při nákupu masa ušetřit,“ uvedl Jaroslav Staněk, obchodní ředitel společnosti Česká distribuční, která je největším rozesílatelem akčních letáků v zemi.

Široká nabídka

Dodal, že obchodníci si jsou dobře vědomi záliby Čechů ve výhodných nákupech a 79 procent sledovaných položek nabízejí za akční ceny. „Průměrná sleva letos dosahuje šestadvacet procent, což je o pět procentních bodů více než loni. Díky letákům tedy domácnosti mohou ušetřit až čtvrtinu výdajů, a to už může být významná úspora rodinného rozpočtu,“ konstatoval.

PSALI JSME:
Už jste rozpálili zahradní gril? Prodeje letos stouply dvojnásobně

V letošní červnové nabídce akčních letáků se objevuje široká nabídka potravin ke grilování včetně uzenin, sýrů, ryb nebo mořských plodů. Nejčastější položkou však stále zůstává kuřecí a vepřové maso. Obchodníci nabízejí zejména kuřecí prsa a stehna, oblíbené je také celé kuře.

Z vepřového masa je rovnoměrně zastoupena krkovice, kýta a pečeně. Hovězí maso se v letácích objevuje méně, nejvíce velmi populární burgery, následované hovězí plecí a žebry.

Největší cenový rozdíl oproti loňsku zaznamenala zmiňovaná vepřová pečeně, ale levnější je například i hovězí. Zatímco u hovězích žeber je úspora zanedbatelná a pohybuje se v řádu několika korun, na burgeru se ušetří 24 korun a při nákupu kilogramu hovězí plece bezmála 30 korun.

Oblíbená kuřecí prsa jsou meziročně levnější v průměru o 22 korun za kilogram, dvě koruny se ušetří za celé kuře. Dražší jsou naopak už zmiňovaná kuřecí stehna, vepřová kýta nebo krkovice.

PSALI JSME:
Z Česka se stává grilovací velmoc

Mírnější inflace

Příznivějším cenám vybraných produktů ostatně odpovídá i mírnější inflace. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly v květnu spotřebitelské ceny oproti dubnu o 0,3 procenta. Meziročně to bylo 11,1 procenta.

Z potravin byly v květnu vyšší zejména ceny ovoce (o 4,5 %), uzenin (3 %), vajec (5,5 %), vepřového masa (1,6 %) nebo brambor (6 %). Naopak nižší byly ceny másla (o 4,2 %) a polotučného trvanlivého mléka (1,9 %).

„V květnu ceny oproti loňskému roku vzrostly o zhruba 11 procent a svůj meziroční růst zmírňují již od února. Jediným oddílem spotřebního koše, kde ceny oproti loňsku dokonce klesly, byla doprava, a to především díky snižujícím se cenám pohonných hmot. Například nafta se v květnu na čerpacích stanicích prodávala v průměru za 31,72 Kč/l, což byla nejnižší hodnota od srpna roku 2021,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Znatelné zlevňování potravin v obchodech je na dohled

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB