Propad stavebnictví se nezastavil ani letos, v lednu se začalo stavět méně bytů než loni

Názor
České stavebnictví se stále nevzpamatovalo z dlouhodobých omezení způsobených koronavirovou infekcí. Po loňském celoročním propadu pokračovalo ve stejném trendu i první letošní měsíc. Stavební produkce v lednu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla meziročně o 5,2 procenta.
Propad stavebnictví se nezastavil ani letos, v lednu se začalo stavět méně bytů než loni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Méně se začaly stavět také nové byty, firmy jich během ledna v celém Česku zahájily 2 629, což představuje meziroční pokles o 11,3 procenta. Naopak dařilo se dokončovat byty, jejichž stavba začala už dříve.

Nejvíce firmy na začátku roku dokončovaly stavbu bytových domů, kde vzniklo meziročně o 36,5 procenta bytů více. Naopak v rodinných domech došlo k poklesu dokončených bytů v porovnání s loňským lednem o 29,8 procenta.

Nejvíce dokončených bytů eviduje ČSÚ ve Středočeském kraji, kde jich firmy v rámci nové výstavby dokončily 497. Následuje Praha se 431 dokončenými byty a s větším odstupem trochu překvapivě Moravskoslezský kraj (310 dokončených bytů).

Stavebnictví sice funguje dál i přes komplikace způsobené protikoronavirovými opatřeními, přesto ho omezení výrazně zasáhla.

PSALI JSME:
Situace ve stavebnictví zdraží nemovitosti

Kromě problémů se zahraničními dělníky, na kterých je české stavebnictví závislé, se sektor dlouhodobě potýká se zkostnatělou legislativou.

Kvůli ní je povolování nových staveb proces na dlouhé roky, což v konečném důsledku všechny stavby zdražuje. Například nové byty kvůli průtahům stojí průměrně o deset procent více.

Změna by mohla nastat až po přijetí nového stavebního zákona, kterým se nyní zabývá poslanecká sněmovna. Podpořená verze hospodářského výboru konečně řeší léta přehlížený problém systémové podjatosti, kdy stavební úřady fakticky podléhají vůli místních samospráv.

Nově by měly stavební úřady spadat přímo pod stát. Snad se to podaří schválit, protože nic české stavebnictví nepotřebuje víc, než jednoduchou legislativu odbourávající zdlouhavou administrativu.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví pomůže až nový stavební zákon

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.