Průměrný Evropan disponuje 14 292 eury. Češi mají o třetinu méně

Analýza
Evropané mají pro spotřebu, případně pro úspory k dispozici 9,7 trilionů eur, což představuje disponibilní příjem 14 292 eur na jednoho obyvatele. Z výroční studie GfK Kupní síla Evropy 2018 současně vyplývá, že Češi nejsou průměrnými Evropany, spíše podprůměrnými. Ze 42 sledovaných zemí se nacházejí na 23. místě, zhruba třetinu pod celoevropským průměrem.
Nejvyšší kupní silou disponují v průměru obyvatelé Lichtenštejnska se 458 procenty evropského průměru, následuje Švýcarsko a Island. Foto: Pixabay

Přesto má studie, kterou právě vydala společnost GfK, pro Čechy jednu pozitivní stránku. Jak upozornil hlavní ekonom Czech Fond Lukáš Kovanda, Češi podle aktuálního žebříčku průměrné kupní síly obyvatelstva poprvé od roku 2011 přeskočili Slováky. „Slovensko navíc v pořadí překonáváme nejvýrazněji v tomto desetiletí,“ sdělil Kovanda.

Za nejvyspělejšími zeměmi ovšem Česko nadále výrazně zaostává, byť si oproti poslednímu žebříčku polepšilo o tři pozice. Ze 42 sledovaných zemí dosáhne na evropský průměr více než 14 tisíc eur na osobu pouze 17 států – vesměs ze západní a severní Evropy. Z bývalých zemí východního bloku není v této skupině ani jedna země.

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

První Lichtenštejnsko, poslední Ukrajina

Nejvyšší kupní silou disponují v průměru obyvatelé Lichtenštejnska se 458 procenty evropského průměru, následuje Švýcarsko a Island. Na opačném konci figuruje Moldávie s necelými 13 procenty a Ukrajina s 9,2 procenty.

Průměrný index kupní síly obyvatel České republiky se v roce 2018 pohyboval přibližně  třetinu pod celoevropským průměrem. Z bývalých zemí východního bloku je na tom nejlépe Slovinsko (82 procent evropského průměru) a Estonsko (srovnatelné s průměrem ČR).

Česko přitom patřilo v roce 2018 v rámci Evropy mezi země s nejrychleji rostoucí kupní silou. Proto také postoupilo z 26. na 23. místo. Vedle zmiňovaného Slovenska přeskočila ještě Litvu a Řecko. V případě Řecka se tak stalo vůbec poprvé od roku 1990. Polsko a Maďarsko se nacházejí na 29. a 30. místě.

„Zvýšení průměrné kupní síly obyvatel České republiky v roce 2018 je dáno jednak ekonomickým růstem, významnou měrou se však vůči zbytku Evropy projevilo také zvýšení kursu koruny vůči euru, umožněné zrušením měnových intervencí České národní banky v dubnu předchozího roku,“ řekl František Diviš, konzultant GfK.

PSALI JSME:
Situace na trhu práce povede k dalšímu růstu mezd

Průměrná mzda 34 tisíc korun?

Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Podle posledních údajů České statistického úřadu dosáhla v letošním druhém čtvrtletí 31 851 korun. Nikdy před tím nebyl průměr tak vysoko. Lidé si oproti loňskému roku polepšili o více než osm procent, pokud se odečte inflace, bylo to více než šest procent.

Výrazně rostly výdělky v oborech, kde má rozhodující slovo stát, tedy v kultuře, školství a zdravotnictví. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců berou méně než je průměr. Podle ekonomů ovšem mzdy zaměstnanců s nižšími příjmy rostou rychleji než těmi s vyššími.

Podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera vzrostou mzdy příští rok o šest až sedm procent. Také už citovaný ekonom Kovanda odhaduje, že mzdy nadále porostou: „V posledním letošním čtvrtletí by průměrná měsíční mzda měla přesáhnout úroveň 34 tisíc korun.“

×
  1. A podprumerny nepracujici muslim a african disponuji aspon nejakou zbrani a kasiruji kolemjdouci a jejich prumer za 1 den je asi tak 20tis. euro. Nemaji se ti ekonomicti imigranti dobre!!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid a síla eurožaludků

V posledních týdnech znějí čím dál hlasitěji nápady, jak by Evropská unie měla pomoci svým členům nejvíc postiženým pandemií. Nizozemí a některé další tzv. spořivé unijní členské země ale rychle vyjádřily silné pochyby.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru