Průzkum mezi živnostníky: Všechna protikoronavirová opatření nebyla nezbytná, pomoc vlády mohla být účinnější

Průzkum
Čeští živnostníci se díky uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru snaží dohnat ztráty, které utrpěli za poslední týdny a měsíce. Jak ukázal bleskový průzkum projektu Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, zdaleka nejsou přesvědčeni, že všechna omezení byla nezbytná. A pomoc státu podle nich mohla být účinnější.
Živnostníkům vadilo zejména překotné zavírání jejich provozoven na základě nočních jednání vlády, o kterém se někdy dovídali až ráno z médií, nebo také od policejních hlídek, které měly kontrolovat jejich dodržování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Účastníků průzkumu jsme se zeptali, zda pro ně nebyla vládní opatření příliš tvrdá,“ říká Josef Jaroš, vedoucí projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupina Apogeo. „Více než třetina – přesněji 36,4 procenta z nich – tento názor potvrdila,“ uvádí Jaroš. „Většina dotázaných ale zásadní výhrady neměla,“ dodává Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka asociace.

Svobodová připomíná, že asociace hned na počátku krize upozornila ministerstvo práce a sociálních věcí na to, že OSVČ nemají vůbec nárok na ošetřovné, i když se zavřely školy a oni museli zavřít své provozovny. „Rychle došlo k nápravě a ošetřovné živnostníkům začalo vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu. V průběhu nouzového stavu jsme odpověděli nesčetně dotazů OSVČ ohledně možných podpor a jejich možných kombinací,“ doplňuje.

Podle Josefa Jaroše kritika ze strany dotazovaných v průzkumu směřovala zejména na nekoncepčnost některých rozhodnutí. „Respondentům vadilo především překotné zavírání jejich provozoven na základě nočních jednání vlády, o kterém se někdy dovídali až ráno z médií, nebo také od policejních hlídek, které měly kontrolovat jejich dodržování,“ upřesňuje.

PSALI JSME:
Živnostníci: Horší časy jsme čekali, tak zlé ale ne

Někteří z dotázaných upozornili také na to, že koronavirová krize těžce dopadla i na učňovské školství a v nejbližší době tak hrozí, že se ještě více prohloubí chronický nedostatek kvalitních řemeslníků. „Vyslechli jsme i takové názory, že učni neměli přestat docházet alespoň na praktickou výuku – ať už do škol, nebo do firem,“ přibližuje Jaroš.

Na dotaz, co by řemeslníkům nejvíce pomohlo v době, kdy se opatření rozvolňují a život se postupně vrací do normálních kolejí, odpověděla nadpoloviční většina (54,5 %) „více mediálního prostoru pro náš obor“.

„Spolu s odpovědí ‚informace pro podnikatele na jednom místě‘, která vyjadřuje názor 27,3 procenta dotázaných, jsme se tak utvrdili ve správnosti rozhodnutí vtisknout novou podobu a vdechnout nový život projektovému webu fandimeremeslu.cz. To jsme přijali ještě před vypuknutím pandemie a díky němu teď mají nejen drobní podnikatelé, ale také novináři k důležitým informacím skutečně snadný přístup,“ dodává.

PSALI JSME:
Zaklekávání na podnikatele bude po koronavirové krizi častější

Zavřít reklamu ×
  1. A co ti, kteří po kontrole nároků na odškodnění, musí vrátit dotace? Je to zlodějina, nebo se chctěli obohatit na úkor státu! Je potřeba,aby je stát příkladně potrestal!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.