Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Názor
Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám totiž nabízí ucelený pohled na naši ekonomiku zvenčí, v kontextu mezinárodního vývoje. V poslední době přitom agentury potvrzují, že na tom Česko není vůbec špatně.
Česko si nadále udržuje vůbec nejlepší ratingové hodnocení v rámci střední a východní Evropy na stupni AA-. Agentura Fitch z evropských zemí hodnotí Česko stejně jako Francii, Velkou Británii nebo Belgii, ve světe zaujímá shodnou příčku například Hongkong. Ilustrační foto: Pixabay.com

Součástí pravidelného hodnocení je kromě samotné ratingové známky, k jejíž úpravě, v našem případě zlepšení, naposledy došlo agenturou Moody’s v říjnu roku 2019, i její výhled. A právě ten minulý pátek agentura Fitch, podobně jako loni v listopadu Moody’s, zlepšila z negativního na stabilní.

Předloňské zhoršení výhledu agentury spojovaly především s energetickou krizí a zhoršujícím se stavem veřejných financí. Nyní Fitch i Moody’s oceňují konsolidační úsilí české vlády a zmenšení závislosti na energiích z Ruska. Mezi pozitivní faktory ale Fitch řadí i odeznívající inflaci nebo absenci dopadů pandemického a energetického šoku na dlouhodobý růst tuzemské ekonomiky.

ČR si tak nadále udržuje vůbec nejlepší ratingové hodnocení v rámci střední a východní Evropy na stupni AA-. Agentura Fitch z evropských zemí hodnotí Česko stejně jako Francii, Velkou Británii nebo Belgii, ve světe zaujímá shodnou příčku například Hongkong. Ze zemí V4 se nejbližší Polsko a Slovenko nacházejí na celkem 23bodové škále hned o tři stupně níže na úrovni A-, Maďarsko dokonce o pět.

PSALI JSME:
Fialův kabinet získává mezinárodní „štempl“, že ozdravil české veřejné finance

Vysoké ratingové hodnocení, jeho stabilní výhled od všech klíčových agentur, pokles objemu nově vydaných dluhopisů v letošním roce v kombinaci s rychle ustupující inflací a uvolňováním měnové politiky tak vytvořily ideální podhoubí pro investice do tuzemských státních dluhopisů.

Ty od začátku roku odolávají korekci na globálních dluhopisových trzích a mezi zeměmi rozvíjejících se trhů dokonce zaznamenaly jeden z nejmenších nárůstů jejich výnosů.

Patrné je to i na přirážce vůči vůbec nejlépe ratingově hodnocenému Německu, která je v případě desetileté splatnosti v dosavadním průběhu letošního roku stále poblíž nejnižších hodnot od roku 2020.

Vzhledem k tomu, že většina ze zmíněných příznivých faktorů je ale finančními trhy zaceněna, pokles výnosů tuzemských dluhopisů s delší splatností by podle nás v letošním roce měl být již pouze mírný.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slovensko dokládá, že přijetí eura má na rating dané země převážně negativní vliv

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB