Registr kont čeká už jen na podpis prezidenta

Všechna bankovní konta budou evidovaná na jednom místě. Zákon o registru kont po sněmovně schválil již také senát. Stát si od něj slibuje zjednodušení boje s daňovými úniky i s financováním terorismu. Opozice mluví o dalším nástroji „Velkého bratra“.

Budova České národní banky. Foto: ČNB

Osm milionů bude stát roční provoz registru všech kont, jež obstarávají banky a záložny v Česku. Jeho pořízení přijde na 12 milionů. Registrované budou účty, ne však již částky na nich uložené. Evidenci bude spravovat Česká národní banka (ČNB), která bude také zveřejňovat statistické údaje o jeho využívání. K tomu, aby byl zákon definitivně schválen, už chybí jen podpis prezidenta.

Zákon vláda předložila poslancům proto, aby zjednodušila práci policie. Ta dosud musí, pokud chce zjistit informace o kontech vyšetřované osoby, oslovovat jednotlivě všechny finanční ústavy. Po zprovoznění registru jí bude stačit jeden dotaz. Odpůrci normy se však obávají, že registr bude státní aparát zneužívat. A především, že do něj postupně vtělí evidenci zůstatků a dalších informací.

Právě údaje o zůstatcích by ráda v registru měla policie. Z jejího pohledu to dává smysl, protože by tak snadno mohla prověřit ekonomickou situaci podezřelých. Původní návrh zákona proto evidenci zůstatků obsahoval. Proti tomu však byla ČNB, které se podařilo svůj názor obhájit.

Tím, co může vznik centrálního registru kont přinést, se FAEI zabýval v jednom ze svých komentářů.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

Poradna
Chcete žít na vodě? Teď nemyslíme týden pod stanem při sjíždění řeky s partou kamarádů. Ale celoročně si na hausbótech, plovoucích domech nebo obytných lodích užívat romantiku pobytu v přírodě, kdy pod nohama cítíte pohupující se podlahu. Není to tak složité, jak by se suchozemcům mohlo zdát, ale pokud plánujete životní změnu už na příští rok, musíte začít s prvními kroky směrem k vodě právě teď.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru