Sama ČNB je zdrojem informací, které říkají, že platební morálka v oblasti splácení úvěrů je v Česku velmi dobrázdroj: ČNB

Registr kont čeká už jen na podpis prezidenta

Všechna bankovní konta budou evidovaná na jednom místě. Zákon o registru kont po sněmovně schválil již také senát. Stát si od něj slibuje zjednodušení boje s daňovými úniky i s financováním terorismu. Opozice mluví o dalším nástroji „Velkého bratra“.

Osm milionů bude stát roční provoz registru všech kont, jež obstarávají banky a záložny v Česku. Jeho pořízení přijde na 12 milionů. Registrované budou účty, ne však již částky na nich uložené. Evidenci bude spravovat Česká národní banka (ČNB), která bude také zveřejňovat statistické údaje o jeho využívání. K tomu, aby byl zákon definitivně schválen, už chybí jen podpis prezidenta.

Zákon vláda předložila poslancům proto, aby zjednodušila práci policie. Ta dosud musí, pokud chce zjistit informace o kontech vyšetřované osoby, oslovovat jednotlivě všechny finanční ústavy. Po zprovoznění registru jí bude stačit jeden dotaz. Odpůrci normy se však obávají, že registr bude státní aparát zneužívat. A především, že do něj postupně vtělí evidenci zůstatků a dalších informací.

Právě údaje o zůstatcích by ráda v registru měla policie. Z jejího pohledu to dává smysl, protože by tak snadno mohla prověřit ekonomickou situaci podezřelých. Původní návrh zákona proto evidenci zůstatků obsahoval. Proti tomu však byla ČNB, které se podařilo svůj názor obhájit.

Tím, co může vznik centrálního registru kont přinést, se FAEI zabýval v jednom ze svých komentářů.

(prs)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *