Registr kont čeká už jen na podpis prezidenta

Všechna bankovní konta budou evidovaná na jednom místě. Zákon o registru kont po sněmovně schválil již také senát. Stát si od něj slibuje zjednodušení boje s daňovými úniky i s financováním terorismu. Opozice mluví o dalším nástroji „Velkého bratra“.

Budova České národní banky. Foto: ČNB

Osm milionů bude stát roční provoz registru všech kont, jež obstarávají banky a záložny v Česku. Jeho pořízení přijde na 12 milionů. Registrované budou účty, ne však již částky na nich uložené. Evidenci bude spravovat Česká národní banka (ČNB), která bude také zveřejňovat statistické údaje o jeho využívání. K tomu, aby byl zákon definitivně schválen, už chybí jen podpis prezidenta.

Zákon vláda předložila poslancům proto, aby zjednodušila práci policie. Ta dosud musí, pokud chce zjistit informace o kontech vyšetřované osoby, oslovovat jednotlivě všechny finanční ústavy. Po zprovoznění registru jí bude stačit jeden dotaz. Odpůrci normy se však obávají, že registr bude státní aparát zneužívat. A především, že do něj postupně vtělí evidenci zůstatků a dalších informací.

Právě údaje o zůstatcích by ráda v registru měla policie. Z jejího pohledu to dává smysl, protože by tak snadno mohla prověřit ekonomickou situaci podezřelých. Původní návrh zákona proto evidenci zůstatků obsahoval. Proti tomu však byla ČNB, které se podařilo svůj názor obhájit.

Tím, co může vznik centrálního registru kont přinést, se FAEI zabýval v jednom ze svých komentářů.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se opět vymkla kontrole

Kdo si myslel, že důsledky pandemie koronaviru nasměrují Českou republiku k deflaci, hluboce se spletl. V meziročním srovnání se zvýšily ceny potravin, stravovacích služeb, nájmů, elektřiny a celé řady dalších …

Americký dolar nakonec musí začít klesat

Ve výhledu na druhý kvartál, který vznikal v období nejhorší březnové paniky na trzích, jsem uvedl, že nemohu s jistotou říci, zda již trhy dosáhly svého pomyslného dna a krize vyvrcholila, dokud americký dolar neotočí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vymáhání dluhů pod ochranou státu

Poradna
Mně se to nemůže stát. Tak si to nejdříve namlouval patrně každý ze 783 053 našich spoluobčanů, který se v loňském roce potýkal s exekucí. Pravda, většina jsou notoričtí neplatiči, protože v průměru je na jednu fyzickou osobu vedeno skoro šest exekucí. Ale nemálo bude i těch, kteří do dluhové pasti spadli hlavně kvůli své nezkušenosti, neopatrnosti nebo shodě okolností. A hrabat se z té pasti ven přináší mnohem …
Rolovat nahoru