Máslo znovu za 30 až 40 korun? Je to pravděpodobné, říká ekonom Sobíšek

Rozhovor

Potraviny momentálně zdražují a například cena másla by mohla vystoupat až k sedmdesáti korunám. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška podléhá máslo i další potraviny cenovým výkyvům poměrně často. Kde se zdražení másla zastaví, si ale netroufá odhadnout. „Návrat ceny mezi 30 a 40 korunami je ale někdy v budoucnu pravděpodobný,“ řekl Sobíšek v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz).

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Foto: Archiv

Kupující v poslední době neřeší snad nic jiného, než vzrůstající ceny másla. Jsou skutečně, například v porovnání s obdobím před listopadem 1989, tak vysoké?
Ceny másla podléhají cyklickým výkyvům poměrně často. Srovnání s obdobím před třiceti lety by bylo v každém ohledu zavádějící. Když se ale podívám na období posledních patnácti let, lze říct, že je současná cena másla na dvojnásobku proti cyklickým minimům uvedeného období. Jakkoliv je to citelný výkyv, nejde o žádné drama. Vzpomínám si na jeden rok, kdy před Vánoci vystoupala kilogramová cena másla v Norsku, které není členem Evropské unie, výš, než byla cena stříbra. Důvodem byla chyba tamních plánovačů, kteří neodhadli poptávku a vydali nedostatečný objem dovozních licencí. To se v Česku, pokud je součástí jednotného trhu EU, nestane.

Dokážete odhadnout, kde se cena másla zastaví? Myslíte, že je pravděpodobné, aby se ceny másla ještě někdy vrátily k hodnotám mezi 30 a 40 korunami?
Nevím, na jaké úrovni se současná cenová křivka otočí. Návrat ceny mezi 30 a 40 korunami je ale někdy v budoucnu pravděpodobný.

Kromě másla ovšem zdražují i další potraviny, podle Českého statistického úřadu se oproti loňsku zvýšily o bezmála 6 procent. Proč?
Ceny potravin jsou cyklické. Reagují na změnu poptávky ve světě v důsledku například přebírání stravovacích návyků západního světa spotřebiteli v rozvíjejících se zemích a také na změnu nabídky v důsledku lepší či horší úrody základních plodin. Momentálně se ceny potravin nacházejí v růstové fázi, a to možná blízko jejího vrcholu.

Lze s ohledem na letošní sucho očekávat i další zvyšování cen potravin? Pekaři hovoří například o zdražování chleba nebo rohlíků. Co ještě podle vás může zdražit?
Letošní úroda byla nižší ve srovnání s loňskou nadprůměrnou, nešlo ale o žádnou katastrofu. Také platí, že ceny potravin ovlivňuje celoevropský trh zemědělských komodit, a nikoliv úroda v Česku. Z tuzemských vstupů je ovšem pro potravinářské výrobce důležitá cena pracovní síly, a ta se zvyšuje. Ceny potravin budou dlouhodobě zdražovat, nepůjde ale o meziroční tempo šest procent, spíše v průměru o dvě až tři procenta.

Jsou české potraviny obecně levnější než v okolních zemích, například v Německu či na Slovensku?
Podle údajů Eurostatu byly v roce 2016 ceny potravin v Česku nižší oproti Slovensku zhruba o pět procent a proti Německu o necelých třicet procent. Vzhledem k posílení české koruny proti euru se tedy letos české ceny téměř srovnaly se slovenskými, zatímco proti Německu se cenový rozdíl snížil zhruba na pětadvacet procent. Je třeba dodat, že jde o průměrné ceny všech potravin v celých zemích. Znamená to, že český zákazník může výhodně nakoupit některé potraviny třeba v diskontních prodejnách německého pohraničí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Proč je stále dražší pořídit si vlastní bydlení?

Češi v posledních letech investují do bydlení čím dál více. Ukazují to data Českého statistického úřadu, podle kterých průměrné náklady na výstavbu bytů vloni poprvé od roku 2010 překročily hranici 2,7 milionu korun.

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru