Snídaně opět podraží

Názor
Komodity jsou letos nejhůře prosperující třídou aktiv. To však neplatí pro potravinářské komodity, jejichž značná část nadále zdražuje. Snídaňový index eToro od začátku roku vzrostl o pět procent. A podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) potraviny za posledních 12 měsíců zdražily o 14,5 procenta.
Snídaňový index společnosti eToro od začátku letošního roku vzrostl o pět procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bloomberg Commodity Index (BCI), široký komoditní index, letos klesl o téměř deset procent. Komodity jsou nyní nejhorší třídou aktiv poté, co v posledních 24 měsících patřily k nejvýkonnějším.

Současné poklesy jsou způsobeny především diskontováním ropy a zemního plynu. Některé méně oblíbené potravinářské komodity však tuto slabost prolomily a zaznamenaly dvouciferné zisky. A to znamená, že snídaně průměrného Čecha by mohla opět zdražit.

Snídaňový index eToro se skládá z aktuálních světových cen osmi potravinářských komodit, včetně pšenice, kakaa, ovesných vloček, vepřového masa, pomerančového džusu, kávy a mléka. Bez většiny těchto produktů se neobejde žádná česká snídaně, ať už jde o přímé produkty, nebo o produkty ve zpracované formě.

Od začátku roku se její hodnota vyjádřená v korunách zvýšila o pět procent. V případě cen vyjádřených v dolarech se hodnota indexu zvýšila o osm procent, ale zároveň koruna vůči dolaru posílila o tři procenta. Viníky nárůstu jsou nedostatečná nabídka těchto komodit na světovém trhu a výkyvy počasí.

PSALI JSME:
Komodity a El Niño

Tato situace se může dále zhoršovat s tím, jak se zintenzivňuje povětrnostní jev El Niño. Navzdory poklesu inflace tak spotřebitelé stále pociťují růst cen potravin v supermarketech. Podle údajů ČSÚ za květen potraviny za poslední rok zdražily o 14,5 procenta. Ve stejném období zdražily potraviny v USA o sedm procent, v EU o 15 procent a ve Velké Británii o 19 procent.

Na letošním nárůstu se podílí cukr (+30 %), pomerančový džus (+21 %), kakao (+19 %) a káva (+8 %). Naopak klesly ceny pšenice (-21 %), vepřového masa (-21 %), mléka (-16 %). Cukr dosáhl 11letého maxima kvůli nepřízni počasí a omezení vývozu z Indie, která je druhým největším producentem této komodity.

A také kvůli rostoucí poptávce po biopalivech v Brazílii. Ceny pomerančové šťávy se mezitím po hurikánu a škodách způsobených pěstitelům citrusů na Floridě přiblížily rekordním hodnotám.

Autor je analytik společnosti eToro pro Polsko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Světové ceny kávy klesají, vašeho šálku se to však netýká

Zavřít reklamu ×
  1. Omezit jídlo je nejlepší řešení na vzniklou situaci. Češi jsou nejvíc obézní národ v Evropě…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Nový týden začal v zeleném

Hlavní index pražské burzy PX (+0,40 %, 1 567,56 b.) v pondělí mírně vzrostl. Moneta (+0,52 %, 96,60 Kč) se stala nejsilnější akcií a po třech dnech klesání předvedla růstové obchodování. ČEZ (+0,66 %, 920 Kč) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …