Stát do konce února hospodařil se schodkem ve výši 119,7 miliardy korun

Názor
Za meziročním zhoršením salda české vlády o 74,4 miliardy korun stály především vyšší výdaje. Ty vzrostly oproti loňsku o 95,8 miliardy korun.
Stát do konce února hospodařil se schodkem ve výši 119,7 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podepsal se na tom zejména nárůst sociálních výdajů, pomoc domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií, dražší obsluha státního dluhu včetně výplaty úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů, ale i loňské rozpočtové provizorium doprovázené nižším předfinancováním.

Výdaje na sociální dávky především v důsledku valorizací důchodů jen za první dva měsíce letošního roku narostly meziročně o bezmála 18 procent (21,7 mld. Kč). Samotný systém důchodového pojištění v lednu (data za únor zatím nejsou dostupná, pozn. aut.) dosáhl rekordního schodku ve výši 8,4 mld. Kč (meziročně o 5,2 mld. více).

Dodatečné výdaje přitom prozatím nebyly vykryty mimořádnými příjmy, což ale souvisí i s tím, že např. finanční správou dosud vybrané odvody z nadměrných příjmů budou do státního rozpočtu započítány až v březnu.

PSALI JSME:
Vyšší než za covidu. Vláda má za první dva měsíce letošního roku historicky rekordní schodek

Příjmová strana potvrzuje útlum domácí poptávky. Celkové příjmy sice byly meziročně vyšší o 21,4 mld. korun a relativně o 9,5 procenta (inkaso DPH o 12,5 %). To ale stále viditelně zaostává za růstem cenové hladiny (inflace v lednu dosáhla 17,5 % meziročně).

Celkově tak data státního rozpočtu z našeho pohledu indikují, že reálná spotřeba domácností zůstala utlumená. To souvisí s propadem reálných mezd, které zejména loni, a podle naší prognózy ani letos, nedokážou držet krok s vysokou inflací.

Letošní deficit státního rozpočtu patrně znovu překročí hranici 300 miliard korun. Rozpočet sice počítá se schodkem ve výši 295 mld. Kč, další mimořádná valorizace starobních důchodů však přinese i v případě schválení vládní úpravy dodatečné výdaje ve výši cca 15 mld. Kč. Dynamiku daňových příjmů bude navíc v letošním roce oslabovat utlumený růst tuzemské ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda se loni rekordně zadlužila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB