Novo Nordisk: Vysoká očekávání by mohla ovlivnit výkonnost akcií

Názor
Dánský gigant v oblasti diabetu a obezity Novo Nordisk zažil silný začátek roku 2024, neboť vykázal působivý růst prodejů svého GLP-1 léku na cukrovku Ozempic a hubnoucího hitu Wegovy. Farmaceutická společnost zvýšila své tržby v prvním čtvrtletí o 22 procent a dosáhla 65 miliard dánských korun (9,3 miliardy dolarů), čímž opět překonala již tak optimistická očekávání analytiků.
Silné prodeje v prvním čtvrtletí umožnily společnosti Novo Nordisk zvýšit celoroční výhled na rok 2024 o jeden procentní bod. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Díky velmi vysokým hrubým maržím (85 %) a provozním maržím (49 %) společnost dosáhla tržeb ve výši 25 miliard dánských korun (3,6 miliardy dolarů) a zisku na akcii 5,70 dánských korun (0,8 dolaru), čímž překonala i ta nejvyšší očekávání analytiků.

A stále je zde prostor pro další růst. Vedle svého konkurenta Eli Lilly se Novo Nordisk teprve začíná prosazovat na potenciálně obrovském trhu s léčbou obezity, na němž je prostor pro několik hráčů.

V současné době dosahují kombinované roční tržby obou společností za léčbu obezity přibližně 7,5 miliardy dolarů, což je stále výrazně méně, než řada výzkumných firem předpovídá, že do roku 2030 bude tento trh mít hodnotu přes 100 miliard dolarů.

Silné prodeje v prvním čtvrtletí umožnily společnosti Novo Nordisk ještě více zvednout laťku a zvýšit celoroční výhled na rok 2024 o jeden procentní bod a předpokládat růst tržeb o 19-27 procent při současném zvýšení růstu provozního zisku o 22-30 procent.

PSALI JSME:
Epidemie obezity a její řešení

Silné výsledky společnosti Novo Nordisk se však nemusí nutně promítnout do solidní výkonnosti ceny akcií. Zejména předložené výhledy by mohly některé investory potenciálně zklamat.

V roce 2023 společnost třikrát upravila svůj výhled nahoru a nakonec dosáhla skutečného tempa růstu tržeb, které téměř zdvojnásobilo původní výhled, a investoři si proto zvykli na optimističtější prognózy. V důsledku toho bychom nyní mohli být svědky určitého tlaku na pokles výkonnosti akcií.

Přestože společnost Novo Nordisk i nadále prokazuje své úspěšné výsledky, většina z pozitivních výsledků již byla zohledněna v ceně. Ještě před zveřejněním výsledků vzrostly akcie v tomto roce o 28 procent, čímž navázaly na býčí trend z loňského roku.

Ocenění společnosti, které se odráží v násobku ceny a zisku kolem 38x, rovněž ukazuje, že investoři mají vysoká očekávání a již počítají se silným růstem společnosti v nadcházejících letech.

Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.