Špičková pracoviště mohou zraněným při autonehodách významně pomoci

Téma týdne

České rehabilitační ústavy jako jsou Kladruby či Malvazinky jsou špičková pracoviště, která můžou významně pomoci lidem zraněným při autonehodách, po operacích, nebo nenadálých zdravotních příhodách. Kladruby mají 250 lůžek, Malvazinky 190 a ambulantní kliniku. Ústavy jsou zaměřeny na rehabilitaci pohybového a nervového systému a oba se letos zapojily do projektu Poúrazová péče.

Rehabilitační ústavy jsou špičková pracoviště, která můžou významně pomoci lidem zraněným při autonehodách. Foto: www.pourazova-pece.cz

Do rehabilitačních ústavů by měli lidé po úrazech a operacích nastupovat co nejdřív. Bohužel, kvůli jejich omezené kapacitě tomu tak je jen někdy. Například na volné místo v Kladrubech je běžné několikaměsíční čekání.

„Největší problém rehabilitační péče v Čechách je ve včasnosti rehabilitace. Pacient může mimo jiné ztuhnout v kloubech, ztrácí svalovou sílu,“ popisuje MUDr. Iveta Hrubcová, primářka z Rehabilitačního ústavu Kladruby. Pacient by podle ní měl zároveň rehabilitovat tak dlouho, dokud se zlepšuje.

„V současné době není v České republice tolik odborných pracovišť, aby dokázala naplnit poptávku všech klientů,“ konstatuje Libor Skryja, fyzioterapeut ambulance Rehabilitační kliniky Malvazinky.

„Včasné zahájení rehabilitace je klíčové, jen tak se dá u pacientů po těžkých úrazech docílit návratu do běžného života,“ zdůrazňuje i Jakub Pětioký, náměstek pro rehabilitaci kladrubského rehabilitačního ústavu.

SPECIALIZACE NA POHYBOVÝ A NERVOVÝ SYSTÉM

Rehabilitační ústav Kladruby poskytuje ústavní celodenní komplexní rehabilitační léčby po úrazech a operacích pohybového a nervového systému. Od roku 2002 zajišťuje na Spinální rehabilitační jednotce, která je součástí celostátní sítě, komplexní rehabilitační péči po závažných čerstvých míšních postiženích.

Klienti mají k dispozici moderně vybavené cvičebny a několik tělocvičen, bazén pro individuální fyzioterapii, dva bazény pro skupinová cvičení, plavecký bazén a fitness centrum. Součástí rehabilitační budovy je také moderně vybavené oddělení hydroterapie, fyzikální terapie a ergoterapie.

Rehabilitační program zahrnuje rovněž péči logopedickou, psychologickou, služby socioterapeutické a protetické. V rámci rehabilitačního programu mají klienti možnost absolvovat kurzy autoškoly pro tělesně postižené, nebo kondiční jízdy, k dispozici je i výtvarná dílna.

„V první fázi musíme řešit i problémy psychologické, potíže vyvolané ztrátou paměti, ztrátu motivace, neschopnost udržet pozornost, učit se. Někteří pacienti mohou mít problémy s polykáním i mluvením,“ popisuje všemožná úskalí rehabilitace Jakub Pětioký, který je v Kladrubech také vedoucím fyzioterapeutem.

STARÉ A NOVÉ METODY

V Kladrubech kombinují osvědčené staré postupy s těmi novými. Na jednom pracovišti tak jsou například soustředěna robotická rehabilitační zařízení – dohromady za 32 milionů korun – a tomu sousednímu dominují kladkostroje a podobné aparáty, na kterých si musí pacienti všechno odpracovat sami. Díky této, na první pohled nelogické kombinaci, může ústav zvládnout pomoci podstatně většímu množství pacientů.

„Při vysoké intenzitě péče je prostor jak pro využití nejmodernějšího vybavení, které ještě přednedávnem patřilo do oblasti sci-fi, tak pro tradiční postupy. Špičková světová pracoviště, která jsou vybavena moderní robotikou, ale ne jednoduchou mechanoterapii, dokážou pracovat najednou s jednotkami pacientů. My se stovkami. Staré jednoduché osvědčené koncepty jsou stálé účinné, a pokud se kombinují s robotikou, tak lze dosáhnout dobrých výsledků za stále příznivou cenu,“ vysvětluje Pětioký a s hrdostí dodává: „Ve světě je málo klinik, které jsou takto komplexně vybaveny, s takto vysokou intenzitou terapie a kombinací základní mechanoterapie.“

REHABILITACE I DLOUHODOBÁ INTENZIVNÍ PÉČE

V Praze na Malvazinkách mají specialisty z oborů ortopedie, rehabilitace, neurologie, fyzioterapie, kardiologie, chirurgie, klinické psychologie, ale také praktického lékaře, rehabilitační bazén, saunu, vířivé vany či prodejnu ortopedických pomůcek.

Klinika nabízí komplexní rehabilitační péči se zaměřením na intenzivní poúrazovou a pooperační rehabilitaci. Zaměřuje se také na prevenci chronických, bolestivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu, zejména páteře. Odbornou rehabilitační péči poskytuje i pacientům s interní a neurologickou diagnózou.

Rehabilitační klinika Malvazinky je hrdá na program, kterému říká „škola chůze“. „Je to program, do kterého jsou zahrnuti velmi různorodí pacienti,“ vysvětluje Klára Moravcová, vedoucí terapeutka Rehabilitační kliniky Malvazinky. Na jedné straně ti starší, kteří utrpěli ztrátu končetiny následkem civilizačních chorob, zejména diabetu, na druhé straně obvykle mladší ročníky, u nichž došlo k amputaci následkem úrazu. Mezi tím se objevují pacienti, kteří prodělali například nádorové onemocnění nebo meningokokovou infekci. Obojí může vést ke ztrátě končetin.

V PRAXI TO PŘÍLIŠ NEFUNGUJE

„Když pacienty někdo včas nenasměruje na specializované rehabilitační pracoviště, zůstávají pak většinou doma. V lepším případě jsou odkázání na vozík, v horším jsou z nich ležící pacienti,“ zdůrazňuje Moravcová.

„Měli by je k nám směrovat ošetřující lékaři z nemocnic, kam se po úrazech dostávají a kde jim medicínská péče často zachrání život. V praxi to ale příliš nefunguje. Většinou se o možnostech další léčby a rehabilitace dovědí, až když začnou řešit náhradu amputované končetiny s některým protetickým pracovištěm,“ dodává nevesele Moravcová, která zdůrazňuje i psychologický rozměr rehabilitace.

„Mnozí pacienti propadají beznaději. I když se podaří končetinu nahradit a my jim pomůžeme naučit se ji co nejlépe využívat, psychické problémy přetrvávají. Nějaká forma psychoterapie je určitě vhodná pro všechny,“ připomíná fyzioterapeutka kliniky, kde se například léčil i strojvedoucí Pendolina, který přišel o obě nohy, když se jeho souprava u Studénky střetla s kamionem.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Nefunguje vám zvonek? Přijdete o část nemocenské

Pokud jste na nemocenské, měli byste si ohlídat i to, jestli vám funguje zvonek. Pokud přijde kontrola a nedozvoní se, přijdete minimálně o část peněz z nemocenské. Jen za první pololetí letošního roku správa …

Západní Čechy: Lázeňské království

České lázeňství je na vzestupu, těší se nejen zájmem domácích, ale i zahraničních turistů, kterých rok od roku přibývá. Navíc zaujímáme první příčky v počtu přírodních minerálních a pramenitých vod v Evropě. …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Reklamace zboží z e-shopu odradí od dalšího nákupu až polovinu zákazníků

Analýza
Téměř dvě třetiny Čechů mají zkušenost s reklamací zboží, které si objednali na internetu. Pokud přitom narazí na nějaký problém, u poloviny z nich hrozí, že si příště vyberou jiný e-shop. Ukazuje to výzkum, který si nechala zpracovat konzultační společnost Acomware. Podle České obchodní inspekce přitom při kontrolách většina internetových prodejců stále nedodržuje platné zákony a předpisy.
Rolovat nahoru