Točil film Nebát se a nakrást. Jeho firma si půjčila a nesplácí

Analýza
Filmová, televizní a herecká agentura SEDMA Praha režiséra Václava Hnáta (72) se v minulosti podílela na blockbustesterech jako Johanka z Arku, Hartova válka a řady dalších. A Hnát, coby pomocný režisér, přispěl ke vzniku jednoho z nejhorších postrevolučních filmů Nebát se a nakrást.
Ilustrační foto z propadákové komedie Nebát se a nakrást, na jehož natáčení se Václav Hnát podílel jako pomocný režisér. Foto: Archív

Pak se jeho agentura ve vší tichosti přesunula „od filmové produkce na realitní trh, kde poskytovala diskrétní realitní činnost pro VIP klienty, zejména pro celebrity“ (citace z webu dluhopisy.cz). Letos prvního dubna, a nejde o apríl, Městský soud v Praze zahájil s firmou insolvenční řízení, v němž věřitelé (zatím) nárokují statisícové částky.

V roce 2017 uvedla společnost SEDMA Praha prostřednictvím serveru www.dluhopisy.cz na trh emisi nezajištěných firemních dluhopisů v celkovém objemu 22 milionů korun s 9,1% úrokem.

Emise byla pozastavena a je velmi pravděpodobné, že k naplnění jejího původního cíle – nákupu nemovitostí s následnou výstavbou sociálního centra pro seniory a rehabilitačního centra pro nemocnice v Libereckém kraji, už nedojde. S investicí v celkové výši 80 milionů korun zde mělo podle plánů emitenta vzniknout 180 lůžek pro seniory a nové rehabilitační prostory.

Výnosy z nezajištěných dluhopisů v nominální hodnotě 50 tisíc Kč měly být vypláceny dvakrát ročně. První splátka proběhla v termínu, ale od srpna 2018 už emitent nesplácí. „Kam se poděly investované prostředky, které měly být použity na realizaci sociálního a rehabilitačního centra, se investoři ptají marně,“ říká Eliška Skřivanová ze serveru Rizikové dluhopisy, který na zahájení insolvenčního řízení se společností SEDMA Praha upozornil.

„Chtěl jsem využít pár svých volných finančních prostředků a dluhopisy firmy Sedma Praha mi přišly zajímavé. Zakoupil jsem si jeden dluhopis a říkal jsem si, jak mám peníze „dobře uložené“. Za tři měsíce, kdy měla přijít první splátka úroků, jsem si všiml, že žádná nepřišla. Bylo mi to divné, ale myslel jsem si, že došlo k nějakému zpoždění. Po dalším měsíci se stále nic nedělo a v tu chvíli jsem začal uvažovat, zda nejde o podvod. Koncem února mělo dojít k další platbě úroků a opět žádné nepřišly,“ říká jeden z poškozených investorů.

PSALI JSME:
Test důvěry investorů? Obligace za 100 milionů pro softwarovou firmu. Ta ale za dluhopisy ručit nebude

SEDMA Praha, společnost s ručením omezeným se základním jměním ve výši 140 tisíc korun, jejímž jediným majitelem a jednatelem je režisér Václav Hnát, přitom od počátku své existence (1991) ani jednou nesplnila zákonnou informační povinnost vůči sbírce listin obchodního rejstříku, takže po dobu více než čtvrt století systematicky nezveřejňovala informace o tom, jak hospodaří.

Pikantní na celé věci je, že insolvenční návrh podala společnost Centrum dluhopisů, přes niž SEDMA Praha své obligace inzerovala. Podle insolvenčního rejstříku si firma nárokuje pohledávku ve výši přes 250 000 Kč. Z „režie“ serveru dluhopisy.cz, jehož je společnost Centrum dluhopisů provozovatelem, přitom pocházejí také další problémové emise firem Sponge Factory Czech a Triload Invest, které rovněž skončily v insolvenci, upozornil web www.rizikovedluhopisy.cz.

PSALI JSME:
„Dluhopisový“ Triload Invest hraje u soudu o čas. Pohledávku přihlásila i jeho „poloviční britská dcera“ v nucené likvidaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Měla by centrální banka investovat do zlata?

Nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech centrální banky zaujímá zlato. Je to dobrý záměr?  Právě zlato je velmi často atraktivní i pro ty nejméně znalé a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.