Tuzemská inflace v listopadu zrychlila více, než se čekalo

Analýza
Česká inflace v listopadu zrychlila v meziročním vyjádření z 15,1 procenta na 16,2 procenta. To bylo více, než čekal tržní konsensus (15,8 %) i naše prognóza (15,5 %). Nadále platí, že meziroční inflaci drží níže vliv úsporného tarifu, nebýt tohoto efektu, tak by listopadová inflace podle Českého statistického úřadu činila 19,8 procenta. Česká národní banka, která ve své prognóze s působením úsporného tarifu nepočítala, předpovídala 18,8 procenta.
K meziroční listopadové inflaci ve shodném rozsahu přispívaly hlavně potraviny a náklady spojené s bydlením – na tuzemské inflaci se podílely více než z poloviny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v průměru vyšší o 1,2 procenta po předchozím poklesu o 1,4 procenta. Říjnový výrazný pokles souvisel právě se zavedením úsporného tarifu, v důsledku čehož klesla průměrná cena elektřiny pro domácnosti zhruba na polovinu.

Za listopadovou meziměsíční inflací, která po sezonním očištění podle našeho odhadu činila výrazných 1,5 procenta, stály především vyšší náklady související s bydlením (příspěvek 0,7 procentního bodu, pozn. aut.). V těch se promítaly hlavně dražší energie, jejichž ceny pro domácnosti se zpožděním odrážejí předchozí nárůst cen na velkoobchodních trzích.

Ceny zemního plynu tak byly meziměsíčně vyšší v průměru o 14,1 procenta, elektřiny o 3,9 procenta, tepla a teplé vody o 5,5 procenta a tuhých paliv o 4,4 procenta. U plynu je přitom pravděpodobné, že průměrná cena pro domácnosti již přesáhla vládou stanovený strop a na začátku příštího roku, kdy cenové stropy na elektřinu a plyn nabydou platnosti, by tak mohlo dojít k opětovnému poklesu.

PSALI JSME:
Inflace opět skokově narůstá

Imputované nájemné zůstalo v listopadu beze změny, a došlo tak k zastavení setrvalého růstu, který trval od srpna 2020. Vliv zde pravděpodobně má stabilizace cen nemovitostí a stavebních materiálů. Podobně ceny automobilů poprvé od prosince 2020 mírně klesly.

Ceny potravin naopak pokračovaly v poměrně rychlém meziměsíčním růstu, oproti velmi silnému říjnu však přeci jen o něco pozvolnějším tempem (1,8 % vs. 3,0 %). Pohonné hmoty, vlivem levnější surové ropy na světových trzích, zlevnily v průměru o 1,7 procenta. Další pokles cen pohonných hmot lze očekávat rovněž v prosinci. Cena surové ropy totiž v předchozích dnech nadále klesala a nyní je nejlevnější za poslední rok.

K meziroční listopadové inflaci ve shodném rozsahu přispívaly hlavně potraviny a náklady spojené s bydlením. Příspěvek obou těchto skupin byl 4,5 procentního bodu a ty se tak podílely na tuzemské inflaci více než z poloviny.

PSALI JSME:
Inflace: Plyn zdražuje o skoro 140 procent, cukr o skoro 110 procent

Na listopadovém zrychlení meziroční inflace se významně podílela i nižší srovnávací základna konce loňského roku u cen elektřiny a plynu, když v listopadu a prosinci 2021 došlo u těchto položek spotřebního koše k odpuštění plateb DPH.

Na začátku příštího roku inflace pravděpodobně dále zrychlí. V případě meziročního vyjádření by to mělo být podle našeho odhadu k 17 procent, když v lednu přestane působit vliv úsporného tarifu (proti tomuto efektu bude z části působit nadále se zvyšující srovnávací základna). S ohledem na dosavadní stále hodně dynamický vývoj je však rizikem i vyšší úroveň.

Tradiční lednové přecenění může stejně jako loni přinést, v důsledku vysokých inflačních očekávání, výraznější růst cen. Pro příští rok odhadujeme průměrnou inflaci ve výši 12 procent po letošních zhruba 15 procentech. Dvouciferná inflace zřejmě zůstane po velkou část příštího roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní zásahy zkreslují data o inflaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB