Tuzemské maloobchodní tržby za březen zklamaly

Názor
Březnové reálné maloobchodní tržby bez prodejů aut byly v ČR meziměsíčně nižší o 0,7 procenta, zatímco my jsme očekávali jejich mírný růst. Jako zklamání lze březnový výsledek hodnotit také při srovnání s tržním konsensem.
Výdaje domácností nadále klesají bez ohledu na výrazné zlepšení spotřebitelského sentimentu a zrychlující růst nominálních mezd. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle toho měly v meziročním vyjádření maloobchodní tržby klesnout o 6,6 procenta, zatímco ve skutečnosti došlo k poklesu o 8,1 procenta. Směrem dolů byl navíc revidován údaj za únor. Původně data pro tento měsíc ukazovala na meziměsíční pokles o 0,4 procenta, po revizi to však je již -0,7 procenta meziměsíčně.

Výdaje domácností nadále klesají bez ohledu na výrazné zlepšení spotřebitelského sentimentu a zrychlující růst nominálních mezd. Důvěra domácností v ekonomiku byla na začátku roku nejvyšší od vypuknutí války na Ukrajině a podle posledních dat za duben dále rostla.

Dubnový údaj tak byl nejvyšší od října 2021. Pomohly k tomu nižší obavy z růstu cen i nezaměstnanosti. Podle předstihových indikátorů na začátku letošního roku navíc došlo k dalšímu zrychlení růstu nominálních mezd.

Reálně se mzdy, hlavně kvůli lednovému skoku v cenách energií, však pravděpodobně mezičtvrtletně snížily a meziročně byly podle našeho odhadu nižší o zhruba šest procent. Přetrvávající výrazný pokles reálných mezd, a tedy i kupní síly domácností, je tak pravděpodobně hlavním důvodem nižší spotřebitelské poptávky.

PSALI JSME:
Lidé šetří, obchodníci trpí

V březnu se meziměsíčně snížily také prodeje automobilů, avšak po předchozím několika měsíčním svižném růstu. Meziměsíčně byly prodeje aut nižší o 0,9 procenta. Srovnáme-li březnové tržby za prodej aut s předpandemických únorem 2020, tak byly nižší o výrazných 5,2 procenta.

A to i přes oživení z předchozích měsíců, které souviselo s obnovením produkce automobilového průmyslu a větším počtem nevyřízených objednávek. Ještě více pak za předpandemickým obdobím zaostávají tržby bez prodejů aut, konkrétně o 6,4 procenta.

Podle našeho názoru bude v letošním roce docházet k oživení spotřeby domácností, avšak pouze pozvolným tempem. Po aktuálních slabých datech je však pravděpodobné, že za první čtvrtletí spotřeba domácností vykáže další mezičtvrtletní pokles, a to již šestý v řadě. Tempo tohoto poklesu by se ale mělo přeci jen zmírnit.

V dalších čtvrtletích by se již měl projevit vyšší růst mezd a probíhající zmírňování růstu cen. Mzdy by tak ve výsledku měly podle našeho odhadu od druhého letošního čtvrtletí začít mezičtvrtletně růst i v reálném vyjádření. K vyšším výdajům domácností by měl dopomoci i již zmíněný nárůst spotřebitelské důvěry, a také skutečnost, že domácnosti stále disponují vyšší mírou úspor.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Další pokles maloobchodu v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB