Tuzemský průmysl je opět dvourychlostní

Názor
Za březnovým pozitivním výsledkem českého průmyslu, jehož produkce vzrostla meziměsíčně o 1,7 procenta, musíme hledat především automobilky. Těm se dařilo výrazně navýšit výrobu díky zajištění dovážených komponent a kompenzovaly tak slabá čísla většiny ostatních oborů tohoto největšího odvětví.
Díky zásobě starších objednávek a zajištěným dodávkám čipů se v březnu dařilo automobilkám, zatímco většina ostatních oborů se potýkala se slabší poptávkou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rozjezd výroby aut je poznat i na meziročním tempu průmyslu, které v březnu dosáhlo 2,2 procenta. Jen výroba automobilového průmyslu v tomto období vzrostla o téměř 42 procent, takže dokázala vyvážit propady v chemickém průmyslu, ve výrobě kovů, v dřevařském průmyslu atp.

Poslední data ukazují, že tuzemský průmysl je opět dvourychlostní. Díky zásobě starších objednávek a zajištěným dodávkám čipů se daří automobilkám, zatímco většina ostatních oborů se potýká se slabší poptávkou. Potvrzují to i data o nových zakázkách, které nevypadají nijak dobře v meziměsíčním ani v meziročním srovnání.

PSALI JSME:
Českému průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát

Aktuální tvrdá data potvrzují to, co už naznačovaly indexy nákupních manažerů v posledních měsících, a sice že chybí dostatečně silná poptávka. Zakázky v tomto odvětví meziročně klesají, a to jsou ještě navíc nadhodnoceny použitím běžných cen.

Vypadá to, že průmysl nečekají zrovna nejlepší měsíce. Meziroční čísla mohou dál vypadat na první pohled pozitivně díky nízkému srovnávacímu základu u automotive, avšak ostatní obory na tom nebudou zrovna nejlépe. Dvourychlostní charakter si tak průmysl udrží i nadále.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl na vzestupu, ale ještě nemá vyhráno

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB