Tuzemský průmysl je opět dvourychlostní

Názor
Za březnovým pozitivním výsledkem českého průmyslu, jehož produkce vzrostla meziměsíčně o 1,7 procenta, musíme hledat především automobilky. Těm se dařilo výrazně navýšit výrobu díky zajištění dovážených komponent a kompenzovaly tak slabá čísla většiny ostatních oborů tohoto největšího odvětví.
Díky zásobě starších objednávek a zajištěným dodávkám čipů se v březnu dařilo automobilkám, zatímco většina ostatních oborů se potýkala se slabší poptávkou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rozjezd výroby aut je poznat i na meziročním tempu průmyslu, které v březnu dosáhlo 2,2 procenta. Jen výroba automobilového průmyslu v tomto období vzrostla o téměř 42 procent, takže dokázala vyvážit propady v chemickém průmyslu, ve výrobě kovů, v dřevařském průmyslu atp.

Poslední data ukazují, že tuzemský průmysl je opět dvourychlostní. Díky zásobě starších objednávek a zajištěným dodávkám čipů se daří automobilkám, zatímco většina ostatních oborů se potýká se slabší poptávkou. Potvrzují to i data o nových zakázkách, které nevypadají nijak dobře v meziměsíčním ani v meziročním srovnání.

PSALI JSME:
Českému průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát

Aktuální tvrdá data potvrzují to, co už naznačovaly indexy nákupních manažerů v posledních měsících, a sice že chybí dostatečně silná poptávka. Zakázky v tomto odvětví meziročně klesají, a to jsou ještě navíc nadhodnoceny použitím běžných cen.

Vypadá to, že průmysl nečekají zrovna nejlepší měsíce. Meziroční čísla mohou dál vypadat na první pohled pozitivně díky nízkému srovnávacímu základu u automotive, avšak ostatní obory na tom nebudou zrovna nejlépe. Dvourychlostní charakter si tak průmysl udrží i nadále.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl na vzestupu, ale ještě nemá vyhráno

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.