Týden na akciových trzích: Válečná deka dusí akciové trhy zejména v Evropě

Analýza
Dění na akciových trzích je plně ve vleku vyhroceného konfliktu na Ukrajině, bohužel. Kromě středy, kdy se mezi oběma stranami jednalo, a svitla naděje na zlepšení, všechny obchodní dny skončily v záporném teritoriu. Nepomohla ani lepší data z amerického trhu práce, která pozitivně překvapila.
Výprodeji na akciových trzích odolal tento týden Avast, který rostl každý den a v součtu si připsal 8,03 procenta. Ilustrační foto: Avast

Americký trh

Hlavní index S&P500 odepsal od pondělí do čtvrtka lichotivých 0,48 procenta (4 363,49 bodu). V pátek otevřel index o více než procento slabší, navzdory opravdu lepším datům z trhu práce, a dále klesá. Týdenní ztráta se tak prohloubí. Pravděpodobně to bude kolem mínus dvou procent, což je ve srovnání s Evropou i českou burzou o poznání lepší výkon.

Evropské akciové trhy

Obchodování v Evropě bylo velmi podobné tomu za mořem. S tím rozdílem, že ztráty jednotlivých dnů byly hlubší a středeční růst nižší. V pátek krátce před koncem obchodování oslaboval index STOXX Europe 600 o asi tři procenta. Podtrženo sečteno to dělá za tento týden ztrátu kolem 6,5 procenta.

Pražská burza

Komentář k pátečnímu výkonu na domácí burze nebude dlouhý, ani těžký. Pražský index PX spadl o 4,26 procenta (1 306,14 b.). Avast byl jediným titulem, který je, zdá se, proti dopadu invaze Rusů na Ukrajinu imunní. V pátek se cena Avastu zvýšila o 0,92 procenta (197,80 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy v průběhu ruské invaze na Ukrajinu

Zbytek trhu utrpěl celkem velké ztráty. Nejvíce na současný sentiment doplácí banky. Komerční banka v pátek odevzdala 8,41 procenta (795 Kč) a Erste klesla o 7,78 procenta (723 Kč). Trojlístek nejhorších doplnila další finanční společnost, pojišťovna VIG (-4,78 %, 558 Kč). Citelné ztráty zaznamenaly také ostatní emise na pražském parketu.

Týdenní výkon

Index PX za celý týden odevzdal 5,53 procenta (1 306,14 b.) a zaznamenal tak třetí týdenní pokles v řadě. Česká zbrojovka opravdu výrazně rostla na začátku týdne po zprávách, že česká armáda urychlí přezbrojení. Od středy pak oslabovala, za celý týden tedy zaznamenává růst o vysokých 12,50 procenta (576 Kč).

Výprodeji na akciových trzích odolal také Avast, který rostl každý den v týdnu a v součtu si připsal 8,03 procenta (197,80 Kč). Finanční domy táhly burzu do hlubin, a to zejména velké banky: Erste -17,33 procenta (723 Kč), Komerční banka -11,86 procenta (795 Kč). Moneta a VIG odepsaly 5,72 procenta a 7,62 procenta respektive. A relativně „mírnou“ ztrátu jsme viděli u ČEZu (-3,87 %, 820 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ruské akcie kvůli invazi ztratily 98 % tržní hodnoty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.