Týden na akciových trzích: Válečná deka dusí akciové trhy zejména v Evropě

Analýza
Dění na akciových trzích je plně ve vleku vyhroceného konfliktu na Ukrajině, bohužel. Kromě středy, kdy se mezi oběma stranami jednalo, a svitla naděje na zlepšení, všechny obchodní dny skončily v záporném teritoriu. Nepomohla ani lepší data z amerického trhu práce, která pozitivně překvapila.
Výprodeji na akciových trzích odolal tento týden Avast, který rostl každý den a v součtu si připsal 8,03 procenta. Ilustrační foto: Avast

Americký trh

Hlavní index S&P500 odepsal od pondělí do čtvrtka lichotivých 0,48 procenta (4 363,49 bodu). V pátek otevřel index o více než procento slabší, navzdory opravdu lepším datům z trhu práce, a dále klesá. Týdenní ztráta se tak prohloubí. Pravděpodobně to bude kolem mínus dvou procent, což je ve srovnání s Evropou i českou burzou o poznání lepší výkon.

Evropské akciové trhy

Obchodování v Evropě bylo velmi podobné tomu za mořem. S tím rozdílem, že ztráty jednotlivých dnů byly hlubší a středeční růst nižší. V pátek krátce před koncem obchodování oslaboval index STOXX Europe 600 o asi tři procenta. Podtrženo sečteno to dělá za tento týden ztrátu kolem 6,5 procenta.

Pražská burza

Komentář k pátečnímu výkonu na domácí burze nebude dlouhý, ani těžký. Pražský index PX spadl o 4,26 procenta (1 306,14 b.). Avast byl jediným titulem, který je, zdá se, proti dopadu invaze Rusů na Ukrajinu imunní. V pátek se cena Avastu zvýšila o 0,92 procenta (197,80 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy v průběhu ruské invaze na Ukrajinu

Zbytek trhu utrpěl celkem velké ztráty. Nejvíce na současný sentiment doplácí banky. Komerční banka v pátek odevzdala 8,41 procenta (795 Kč) a Erste klesla o 7,78 procenta (723 Kč). Trojlístek nejhorších doplnila další finanční společnost, pojišťovna VIG (-4,78 %, 558 Kč). Citelné ztráty zaznamenaly také ostatní emise na pražském parketu.

Týdenní výkon

Index PX za celý týden odevzdal 5,53 procenta (1 306,14 b.) a zaznamenal tak třetí týdenní pokles v řadě. Česká zbrojovka opravdu výrazně rostla na začátku týdne po zprávách, že česká armáda urychlí přezbrojení. Od středy pak oslabovala, za celý týden tedy zaznamenává růst o vysokých 12,50 procenta (576 Kč).

Výprodeji na akciových trzích odolal také Avast, který rostl každý den v týdnu a v součtu si připsal 8,03 procenta (197,80 Kč). Finanční domy táhly burzu do hlubin, a to zejména velké banky: Erste -17,33 procenta (723 Kč), Komerční banka -11,86 procenta (795 Kč). Moneta a VIG odepsaly 5,72 procenta a 7,62 procenta respektive. A relativně „mírnou“ ztrátu jsme viděli u ČEZu (-3,87 %, 820 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ruské akcie kvůli invazi ztratily 98 % tržní hodnoty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB