Týden na akciových trzích: Všechny indexy v červeném

Analýza
Vojáci se stahují, nebo eskalace situace – to je ve zkratce vše, co potřebujete vědět, abyste odhadli směr akciových trhů. Dění na akciových trzích se v současné době jednoznačně řídí zprávami o vývoji situace na Ukrajině, kdy sem tam to vypadá, že by mohlo vyjít slunce, jindy na pořádné krupobití.
Pěkné zisky si americký index S&P500 připsal jen v úterý, kdy reagoval na zprávy o stahování ruských vojsk. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co se týká makrodat, tak ta byla tento týden pozitivní. Průmysl v Eurozóně i USA dopadl výrazně nad očekáváním a stejně tak americké maloobchodní tržby. Německý ZEW index sice o něco za odhady trhu zaostal, ale rozdíl byl malý. U nás byla vyšší inflace. Pozitivní ale nebyly jestřábí komentáře představitelů Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) s výhledem na rychle rostoucí úrokové sazby.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka si index S&P500 odepsal 0,87 procenta (4 380,26 bodu). Pěkné zisky si připsal jen v úterý, kdy reagoval na zprávy o stahování ruských vojsk. V pátek otevřel asi dvě desetiny v mínusu. Volatilita je bohužel vysoká, odhadovat, jak to dnes skončí, je pouze pro věštce. Za celý týden to vypadá na ztrátu nad jedno procento.

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600, byl v pátek krátce před koncem obchodování slabší o asi 0,6 procenta (461,57 b.). Stejně jako v USA posílil jen v úterý. Za celý týden to pak vypadá na ztrátu kolem 1,7 procenta.

PSALI JSME:
Burzy se bojí ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy

Pražská burza

Hlavní index PX pražské burzy v pátek oslabil o 0,27 procenta (1 434,72 b.). Bez podstatných zpráv posilovaly jen Philip Morris ČR (+0,60 %, 16 800 Kč) a Avast (+0,14 %, 180,25 Kč). Nejvíce zaostala Kofola (-2,25 %, 304 Kč), následovaly pojišťovna VIG (-0,80 %, 621,50 Kč), která dnes zveřejnila lepší než očekávané výsledky, a banky Erste (-0,62 %, 992,80 Kč) a Komerční banka (-0,56 %, 970 Kč).

Týdenní výkon

Za celý týden není výkon indexu PX nijak oslnivý, právě naopak. Ztratil 2,29 procenta (1 434,72 b.), což je ve srovnání s evropskými i zámořskými indexy bohužel nejhorší. Žádný z titulů obchodujících se v Praze nedokázal uzavřít týdenní seanci v plusu. Všechny akcie oslabily.

Velké ztráty zaznamenala Erste Group (-6,52 %, 992,80 Kč), která citlivě reaguje na geopolitické zprávy (posílila, jako všichni, jen v úterý po zprávách o stahování ruské armády, pozn. aut.). Citelně korigovaly také Kofola (-4,10 %, 304 Kč) a VIG (-3,57 %, 621,50 Kč). Tyto společnosti zveřejnily silné výsledky nad odhady, přesto za celý týden skončily hluboko v poli poražených.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropa včetně Prahy slušně posilovaly, za mořem to tak slavné nebylo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.