TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Češi si o svých peněženkách rozhodují sami

V uplynulém týdnu jsme nabídli výsledky hned dvou průzkumů, které se zaměřili na ekonomické myšlení a chování českých občanů. Tři čtvrtiny Čechů se při investování svých volných finančních prostředků rozhodují sami, bez pomoci odborníka. Poradit si nechá jen čtvrtina dotázaných. Vyplynulo to z průzkumu, který si u společnosti Click4Survey zadal Finanční a ekonomický institut (FAEI).  Ten zpracoval i výsledky ankety, z níž vyplynulo, že jen čtvrtina účastníků pocítila na vlastní kůži růst české ekonomiky. 

Peněženka. Ilustrační foto: Pixabay

Finanční rezervu si podle tohoto průzkumu dokážou vytvořit i rodiny s příjmem do 20 000 měsíčně, což je podle předsedy FAEI institutu Přemysla Součka potěšitelné zjištění. Tři čtvrtiny českých domácností disponuje příjmem do 50 000 Kč, pouhá čtyři procenta nad 65 000 Kč. A pokud by je postihl výpadek všech příjmů, největší podíl českých rodin (38 %) by vydržel žít z úspor odhadem čtvrt roku.

Vůbec se podle výsledku průzkumu zdá, že Češi jsou finančně značně gramotní. Většinově se je snaží zhodnotit alespoň na spořicím účtu a platí si penzijní připojištění. Z dalších produktů pak využívají především stavební spoření (46 %) a kapitálové životní pojištění (30 %). A že si o svých penězích nejraději rozhodují sami, svědčí i jejich vztah i různým agentům a zprostředkovatelům.

Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že je zprostředkovatel při podpisu smlouvy nebo při přechodu ke konkurenci neinformoval o výši své provize. Drtivá většina dotázaných – 88 procent – se např. u životního pojištění domnívá, že odpovídající provize pro zprostředkovatele by měla být ve výši 15 procent. Čtyřicet pět procent Čechů uvedlo, že obdrželo nabídku zprostředkovatele, aby některý ze svých finančních produktů předčasně ukončil a sjednal si jiný u konkurence.

Přes tři pětiny respondentů (62 %) si myslí, že zprostředkovatelé finančních produktů jsou vždy ve střetu zájmů, protože nabízejí produkt, z něhož budou mít největší provizi (zisk). Jen necelá čtvrtina má za to, že se mu zprostředkovatelé snaží nabídnout ten nejlepší produkt.

Rosteme, ale nenápadně

Růst české ekonomiky pocítila na vlastní kůži čtvrtina účastníků ankety, polovina lidí sice růst vidí kolem sebe, ale sami na sobě ho nepociťují. A konečně pro poslední čtvrtinu respondentů je růst pouze chiméra a statistický omyl (případně lež – záleží na úhlu pohledu). Anketa proběhla nedlouho po oznámení výsledků Eurostatu, podle kterých velmi těsně předstihla česká ekonomika ve své výkonnosti na jednoho obyvatele Slovinsko.

Podle odborníků však za tímto místem do čela přeboru bývalého sovětského bloku stojí spíše špatná kondice dřívějšího jadranského tygra než nové svaly české ekonomiky.  V tom je třeba hledat racionální důvod,  proč většina účastníků ankety zatím neuvedla, že by zlepšování výkonnosti domácí ekonomiky bezprostředně pocítili.

ČNB práská bičem

Česká národní banka (ČNB) exemplárně potrestala společnost BH Securities (BHS), která patří mezi největší domácí hráče na finančním trhu, pokutou 10 milionů korun, což je druhý nejvyšší postih v historii českého kapitálového trhu. V minulých dnech pak udělila další pokutu společnosti Colosseum, tentokrát ve výši 3 miliony Kč za nadměrné obchody s aktivy klientů v roce 2012.

Dosud nejvyšší trest v historii ČNB před lety udělila firmě ASIN Brookers, 20 milionů korun a ztráta licence znamenaly tehdy faktický konec obchodování pod touto značkou. Firma se však odvolala a po mnoha kolech soudních jednání byla v minulých dnech již pravomocným rozsudkem majitelům vrácena pokuta a s největší pravděpodobností budou teď oni po ČNB žádat náhradu ušlého zisku. Ten před odebráním licence tato firma vykazovala ročně zhruba ve výši 150 milionů, takže odhadovaná kompenzace se může blížit k miliardě. A je otázka, kdo by ji případně platil. Daňoví poplatníci nebo by šla z rezerv získaných oslabováním koruny? Což je vlastně totéž.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.