Poněkud ve stínu medializované elektronické evidence tržeb dosud zůstává kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH), které budou muset všichni plátci DPH od příštího roku povinně zasílat finančním úřadům. K této povinnosti jim přibyla i další, a to výhradně elektronická komunikace těchto hlášení – i pro ty, kteří dosud podávali přiznání k dani z přidané hodnoty přes tiskopisy.
Podle odhadu ministerstva financí se to nově týká zhruba až 100 000 podnikatelů a živnostníků, kteří dosud komunikovali papírově. Jedná se o přibližně čtvrtinu všech OSVČ, kteří jsou plátci DPH.
Elektronická komunikace s finančním úřadem nebyla dosud povinná pro živnostníky, jejichž obrat za předcházejících dvanáct měsíců nepřesáhl šest miliónů korun a neměli přitom jinou povinnost posílat podání elektronicky. Pokud však má podnikatel zpřístupněnou datovou schránku, musí výhradně elektronicky komunikovat s finanční správou již nyní.
Bankou roku Česká spořitelna
Bankou roku 2015 se stala Česká spořitelna, která předstihla v žebříčku druhou UniCredit Bank a třetí Air Bank. V případě Air Bank je to vůbec poprvé, kdy se do první trojice nejlepších bank na českém trhu dostala nízkonákladová banka.
Nejdynamičtější bankou roku se stala potřetí v řadě Air Bank, která stihla ještě před oslavou čtvrtých narozenin překonat hranici čtyř set tisíc klientů. Další příčky obsadily Fio banka a Raiffeisenbank.
Loňský absolutní vítěz, Československá obchodní banka, letos získala vítězství v kategorii Banka bez bariér. Odborná porota vybírala vítěze i v produktových kategoriích. Účtem roku 2015 zvolili porotci Fio osobní účet od Fio banky a Hypotékou roku 2015 se stala Australská hypotéka od Hypoteční banky.
V soutěži Pojišťovna roku zvítězila Allianz před UNIQA a ČSOB. Allianz pojišťovna opanovala i dílčí pojišťovací kategorie. Zvítězila ve všech, což se v soutěži stalo za celou dobu její historie poprvé. Stala se nejen absolutním vítězem, ale zvítězila také v kategoriích Autopojištění roku 2015 a Životní pojištění roku 2015.
Češi se v penzi bojí hlavně nouze
Sedm lidí z deseti se u nás obává toho, že v penzi nebude mít dost peněz pro svoje potřeby. Vyplývá to z ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Nedostatku financí ve stáří se naopak nebojí jen 29 % respondentů. Zdá se, že lidé ve středním a starším věku mají nejvyšší čas řešit svou finanční situaci.
Podle nedávného průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti je pro Čechy období penze spojeno s řadou obav. Tou největší je pro dvě pětiny z nich nedostatek financí, třetina se pak bojí zdravotních problémů. Období penze se přitom obávají více ženy než muži.
Z průzkumu agentury Ipsos pro neziskovou organizaci Maltézská pomoc vyplynulo, že tři pětiny si na penzi spoří, ovšem stále je dost těch, kteří spoléhají na stát. Každý sedmý Čech totiž očekává, že se starobním důchodem vyjde a každý pátý se otázkou financování své penze ještě nezabýval. V porovnání s jinými evropskými zeměmi Češi ve středním i starším věku na pomoc státu spoléhají ve stále větší míře.
Kompromis v pojištění cestovek
Bylo to sice očekávané rozhodnutí, přesto však důležité. Sněmovna vyslyšela námitky senátorů a posvětila jejich úpravu novely zákona o cestovním ruchu. Ta nejdůležitější se týkala nároků klientů při krachu cestovky.
Původní návrh počítal tím, že nároky klientů budou při krachu cestovních kanceláří plnit pojišťovny v plné výši bez ohledu na to, na jakou sumu byla cestovka pojištěná. Na základě námitek senátorů se poslanci shodli na tom, že pojišťovny budou za krachy cestovních kanceláří ručit jen ve sjednané výši.
Pojišťovny by podle nově přijaté úpravy měly s cestovními kancelářemi sjednat limit pojistného plnění ve výši minimálně 30 % ročních plánovaných tržeb z prodeje zájezdů nebo v případě, že tyto tržby mají být nižší než tržby v předchozím roce, minimálně 30 % těchto tržeb v předchozím roce.