Úroky u nebankovních půjček se rovnají těm bankovním. Lichvářům je na trhu úvěrů konec

Na trhu úvěrů zavládl klid a mír. Neféroví nebankovní poskytovatelé si díky nové legislativě už neškrtnou. Sjednávat půjčku budou moci jen ti s licencí od České národní banky. A světe div se, pročištění trhu vede dokonce ke sjednocení úrokových sazeb. Úroky poctivých nebankovních společností se totiž rovnají těm bankovním.

Přehlcený a nepřehledný nebankovní trh se nelíbil českým zákonodárcům. Poskytování předražených úvěrů proto zatrhli novým zákonem o úvěru pro spotřebitele. A očista se vyplatila. Z původních 10.000 poskytovatelů zůstalo zhruba 100 nebankovních společností.

LICENCI OD ČNB LICHVÁŘI NEDOSTANOU

Doposud velké propastné rozdíly v úrokových sazbách spotřebitelských půjček jsou nyní legislativou smazány. Lichváři licenci od České národní banky nedostanou, a tak přehnaně vysoké úroky jsou už minulostí.

Pro získání licence od centrální banky je zapotřebí mít nejen počáteční kapitál ve výši 20,000.000 Kč. Nebankovní společnosti, které budou sjednávat nebo jen pouze nabízet půjčky bez platné licence, se dopouští trestného činu.

„Skvělou zprávou je, že nový zákon zabrání lichvářským praktikám a pomůže lépe ochránit spotřebitele. Špatnou zprávou pro některé spotřebitele je, že povinností každého poskytovatele je důkladně posoudit úvěruschopnost zájemce o úvěr. Stále oblíbené půjčky bez doložení příjmů jsou tak nyní už pasé,“ říká Michal Bajer z finančního portálu Půjčka.co.

VELKÉ ROZDÍLY V ÚROCÍCH SE SNIŽUJÍ

Díky velké čistce na nebankovním trhu se úrokové sazby u nebankovních a bankovních poskytovatelů rovnají. „Není výjimkou najít nebankovní půjčky se stejným úrokem jako ty bankovní, důležité je jen hledat a porovnávat aktuální nabídku,“ dodává Michal Bajer.

K porovnání lze využít chytré online srovnávače, které pomohou získat dokonalý přehled o nabízených půjčkách. Na rozdíl od hledání na oficiálních webových prezentacích společností a od obcházení kamenných poboček ušetří internetové porovnávače mnoho času.

Spotřebitelský úvěr lze sjednat s úrokem pod 10 %, a to ať už si vyberete bankovního či nebankovního poskytovatele. Například půjčka od České spořitelny vám nabídne obdobné podmínky jako Cofidis půjčka, někteří dostatečně bonitní zájemci mohou od Cofidis získat dokonce i výhodnější úrok.

Při porovnávání úvěru je zapotřebí se ale nezaměřit pouze na úrokovou sazbu, neméně důležitá je totiž také roční procentní sazba nákladů. RPSN je většinou vyšší oproti úroku. Pokud je rozdíl o necelé dva procentní body jako u Home Credit, pak je výše poplatků spojených s úvěrem stále v normě.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni půjčit vůbec žádné peníze. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Poštovní spořitelny, který mapuje finanční chování a návyky Čechů.

ČSOB: Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních podnikatelů a firem nezažije. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybírá. A z těch, co si pracovní oddech dopřejí, se jen 37 procent naplno věnuje odpočívání a vypouští práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci …

Equa bank zvyšuje úročení spořicího účtu HIT na 1 % p.a.

Od 20. srpna 2018 zvyšuje Equa bank bonusový úrok u spořicího účtu HIT z nynějších 0,6 % p.a. na 0,8 % p.a. Se standardní úrokovou sazbou (0,2 %) tak mohou být vklady na tomto účtu zhodnoceny až 1 % p.a. Od počátku září navíc banka upravuje podmínky pro získání této bonusové sazby. Nově bude stačit v daném měsíci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru