Úroky u nebankovních půjček se rovnají těm bankovním. Lichvářům je na trhu úvěrů konec

Na trhu úvěrů zavládl klid a mír. Neféroví nebankovní poskytovatelé si díky nové legislativě už neškrtnou. Sjednávat půjčku budou moci jen ti s licencí od České národní banky. A světe div se, pročištění trhu vede dokonce ke sjednocení úrokových sazeb. Úroky poctivých nebankovních společností se totiž rovnají těm bankovním.

Přehlcený a nepřehledný nebankovní trh se nelíbil českým zákonodárcům. Poskytování předražených úvěrů proto zatrhli novým zákonem o úvěru pro spotřebitele. A očista se vyplatila. Z původních 10.000 poskytovatelů zůstalo zhruba 100 nebankovních společností.

LICENCI OD ČNB LICHVÁŘI NEDOSTANOU

Doposud velké propastné rozdíly v úrokových sazbách spotřebitelských půjček jsou nyní legislativou smazány. Lichváři licenci od České národní banky nedostanou, a tak přehnaně vysoké úroky jsou už minulostí.

Pro získání licence od centrální banky je zapotřebí mít nejen počáteční kapitál ve výši 20,000.000 Kč. Nebankovní společnosti, které budou sjednávat nebo jen pouze nabízet půjčky bez platné licence, se dopouští trestného činu.

„Skvělou zprávou je, že nový zákon zabrání lichvářským praktikám a pomůže lépe ochránit spotřebitele. Špatnou zprávou pro některé spotřebitele je, že povinností každého poskytovatele je důkladně posoudit úvěruschopnost zájemce o úvěr. Stále oblíbené půjčky bez doložení příjmů jsou tak nyní už pasé,“ říká Michal Bajer z finančního portálu Půjčka.co.

VELKÉ ROZDÍLY V ÚROCÍCH SE SNIŽUJÍ

Díky velké čistce na nebankovním trhu se úrokové sazby u nebankovních a bankovních poskytovatelů rovnají. „Není výjimkou najít nebankovní půjčky se stejným úrokem jako ty bankovní, důležité je jen hledat a porovnávat aktuální nabídku,“ dodává Michal Bajer.

K porovnání lze využít chytré online srovnávače, které pomohou získat dokonalý přehled o nabízených půjčkách. Na rozdíl od hledání na oficiálních webových prezentacích společností a od obcházení kamenných poboček ušetří internetové porovnávače mnoho času.

Spotřebitelský úvěr lze sjednat s úrokem pod 10 %, a to ať už si vyberete bankovního či nebankovního poskytovatele. Například půjčka od České spořitelny vám nabídne obdobné podmínky jako Cofidis půjčka, někteří dostatečně bonitní zájemci mohou od Cofidis získat dokonce i výhodnější úrok.

Při porovnávání úvěru je zapotřebí se ale nezaměřit pouze na úrokovou sazbu, neméně důležitá je totiž také roční procentní sazba nákladů. RPSN je většinou vyšší oproti úroku. Pokud je rozdíl o necelé dva procentní body jako u Home Credit, pak je výše poplatků spojených s úvěrem stále v normě.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.