Úsporný energetický tarif letos nebude, vláda jej odkládá

Názor
Lidem v Česku má vláda pomoci s platbami za energie. A to zejména v rámci takzvaného energetického tarifu. Problém tkví v tom, že pomoc prakticky vůbec nepřijde letos na podzim, jak se dosud mínilo. Na podzim přitom řadu domácností čeká zásadní cenový náraz.
Letos zřejmě bude uvedená pomoc domácnostem kompenzovat navýšení plateb výhradně za elektřinu, nikoli za plyn. Ilustrační foto: Pixabay.com

Letošní novelizovaný rozpočet i přes nedávné navýšení plánovaného schodku o 50 miliard korun na 330 miliard počítá s tím, že v roce 2022 se uskuteční jen zhruba čtvrtina plateb souvisejících s přímou pomocí s platbami za energie. Zbytek plateb by se uskutečnil v roce příštím, tedy už na základě rozpočtu na rok 2023. Ten ale zatím pochopitelně není schválený.

Co to znamená v praxi? Letos lidem přijde pouze zhruba čtvrtina peněz celkově slíbených na pomoc přímo s platbami za energie, tedy nějakých deset miliard korun. Jde však o platbu plošnou, takže na ni dosáhnou jak domácnosti potřebné, tak i ty velmi bohaté, které ji nepotřebují.

Všem bez rozlišení tedy vláda letos pošle 2000 až 2500 korun. Bohaté domácnosti si budou moci za peníze státu zajít na dobrou rodinnou večeři, chudým domácnostem dva tisíce navíc příliš nepomohou.

PSALI JSME:
Úsporný energetický tarif neřeší podstatu problému

Navíc má vše další háček. Letos zřejmě bude uvedená pomoc domácnostem kompenzovat navýšení plateb výhradně za elektřinu, nikoli za plyn. Nakonec, pokud se zahrne i příští rok, by ale pomoc měla k domácnostem doputovat ve slíbeném objemu.

Tedy 27 miliard korun prostřednictvím úsporného tarifu na plyn a elektřinu, 3,6 miliardy korun na pomoc těm, kteří vytápí v domácích kotelnách, a deset miliard korun na pomoc těm, kteří mají vytápění zajištěno z centrálních tepláren.

Kromě toho vláda odpustí poplatky za obnovitelné zdroje ve zbytku letošního a po celý příští rok. Celkově tak pomoc stát vyjde na slíbených 66 miliard korun. Jen to nebude letos, ale převážně až příští rok.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím

Zavřít reklamu ×
  • Co pán Kovanda řekne to stojí opravdu za to! Myslíte,že se za ten svůj blábol později veřejně omluví? Můžeme jen doufat..

  • Tato vláda zaplatí ztrátou důvěry svých voličů, dělat si politickou reklamu na úkor skutečné pomoci lidem se musí vymstít. Strom se poznává po ovoci.

 1. Alespon zbyde vice penez pro Ukrajinu a na nakup vyrazne drazsich F-35 nez gripenu. To je pro Fialu priorita. Nemel to byt nahodou cesky premier?

  • To nevadí, postavíme další jaderné elektrárny za peníze daňových poplatníků a opět rychle na burzu do Lipska. Přeci u nás to jde vždy proti obyvatelům této země. Co se to děje už opravdu schází logika? Ve svém domácím rozpočtu si žádný politik takovou sviňárnu neudělá. Jsou tu naši nejchytřejší poslanci a senátoři pro ČR nebo jiný stát?

  • A je to tady: sliby chyby.
   Lide vemte vidle a kosy a vyzente ty mentalne postizene silence ze strakovky a nazente je do Vltavy.

  • Těm, co volili současnou vládu, bych nekompenzoval nic. Že lidé nemají na chleba? Tak ať jedí koláče.

 2. 10 let zvrhleho rozdavani penez na ukor dalsich generaci a nyni nekdo kvici ze nema na zaplaceni ? Tak jste socky nemely rozhazovat za dovolene, mobily a okupantske BMWergly na leasing, ale udelat si zatepleni/ FVE a setrit na horsi casy… Ano mam minimalni mzdu a nestezuji si. Zadna krize neni a nebude, to ti co neumi hospodarit maji krizi jen v hlave.

  • Ano máš pravdu vzpomínám na slova pana Kryla,,ryjem drškou v zemi,, schází jen potlesk a při příchodu do práce zaplatit vstupné. Jinak ať slouží zdraví.

 3. Uz davno meli postavit za kazdym mestem spalovnu komunalniho odpadu s kvalitnimi filtry. V r. 22byl vydan zakaz skladkovani ?Mohlo byt teplo,elektrina i elegantni zbavovani odpadu,v miste V e Widni,ci v Brne to funguje.Radeji budou kecat 15 let o JE a 20 let ji budou stavet.Misto toho se stavi Cykloztezky a jine ptakoviny na leto.Energie potrebujeme celorocne za prijatelny peniz…Kde se ocitneme po teto zime? Ve stredoveku?

  • To je tak.Radši si nechají za městem postavit umělý kopec z odpadu než kvalitní spalovnu viz třeba Čáslav,Nasavrky.Je to přímo ,,nádhera“ jak tam trčí do kraje.

 4. Jak to píše pan Kovanda,
  bohatí, těm jsou ceny energií celkem šumák ( pokud to nejsou podnikatelé vlastnící energeticky náročnou výrobu, či sjezdovku atp).
  Chudé, v exekucích, co žijí z ruky do huby to nezachrání. S jejich finanční negramotností, to budou jen smutné osudy bídy. Doufám jen, že už je lichva trošku omezena.
  Střední třída začne šetřit na něčem jiném, takže to pocítí – ostrouhá ekonomika.

 5. Že nás to nepřekvapuje, že ano pane Fialo. Hlavně nemyslete na svoje občany co vás volilo. Já jsem vás rozhodně nevolila ani žádnou jinou, by to dopadlo stejně jako teď. Ale nebojte se doufám že lidé dostanou rozum a vrátí vám to pořádně i s úroky.

 6. Komu asi Kovanda svým vyvoláváním paniky slouží? Otevřu noviny – Kovanda, zapnu internet – Kovanda, pustím televizi – Kovanda. Pomalu se začínám bát otevřít ledničku.

 7. Vyjádření má své racio.
  Z elektřiny levně vyrobené v ČR a přes burzu zpět do ČR prodané má rozpočet ČR VĚTŠÍ PŘÍJMY než ze zemního plynu přeprodávaného do ČR německými firmami.
  Omezení deklarované podpory jen na elektřinu má cíleně vést v ČR k odklonu od ZP.
  I když bude ale bude např. ZP stát 100 Kč/m3, tak 1 kWhod z něj vychází asi na 10 Kč !!.. A to už nyní je elektřina v mnoha programech podstatně dražší !!..
  A rozhodně už nikdy nebude slevňovat !!..
  Proto by byl odklon od ZP a přechod na elektřinu (hlavně v místech se stávající vyšší spotřebou energie) VELKOU HLOUPOSTÍ !!..

 8. To se opravdu nechalo očekávat, protože pan Fiala jen neustále něco slibuje, nehovoří konkrétně a nakonec je vše jinak. Jsem zvědav zda také odloží ty zbytečné výdaje na zbrojení a zvýšení platů poslancům a vládě jako takové. Ať si pan Fiala nezahrává s ohněm nebo se mu to celé vymstí.

 9. To mě těší. Aspoň se občané probudí zs spánku a opravdu debilní stranu ODS už nebude nikdo volit. Po volbách a vítězství ODS jsem byl v šoku a dodnes to nechápu. Klausova strana zlodějů u vesla!

 10. ►►Komu není rady, tomu není pomoci… ◄◄
  Češi a Moravané mají ve vládě jen to, co si zaslouží! Kdo se z vlastní historie za desítky let nebyl schopen poučit, ten je odsouzen si ji prožít znovu. Takže dobře vám tak, mí ne-drazí podřadní, uražení, ponížení, blahoslavení, chudí duchem… Moje rodina, to jste -bohužel- i vy, chudáci.
  Užijte si další roky hojnosti za vlád zkorumpovaných modro-ptáků, anoňů, socanů a jiné podobné loutkové chunty. Nic jiného si totiž nezasloužíte, neboť kdo zlu neodporuje, sám se proviňuje; A jak bylo řečeno v jednom starším westernu: „Kdo křivdě nezabránil, je stejně tak vinen jako ten, kdo křivdu spáchal.“
  Nechť žije zdejší společnost ne-milých hlupáků, kteří budou raději sami rýt tlamou v zemi, konzumovat předraženou nekvalitu a podporovat přitom desítky let ze své děravé kapsy daleko bohatší cizáky!
  (o Ukrajincích fakt řeč nebyla)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …