Vzhledem k tomu, že spotřebitelská inflace v oblasti potravin roste v USA o 9,5 procenta a ve Spojeném království o 18 procent, což je mnohem více než celková inflace, není to zrovna vítané. Tento trend je způsoben spíše narušením dodávek než silnější poptávkou a pro tvůrce politik je obzvláště obtížné ho zvládnout.
Cukr je nejvýkonnější komoditou letošního roku (+16 %) a hlavním potravinářským a nápojovým sladidlem. Je to obrovský trh (200 mil. tun), ale s nízkou hodnotou (460 USD/t). Ceny jsou na šestiletém maximu.
Indie, druhý největší světový producent, zaznamenala výpadky produkce způsobené suchem a snížení vývozních kvót.
Evropskou produkci cukrové řepy poškodily vysoké ceny energií, zatímco vysoké ceny ropy a místní daňové změny stimulují poptávku po náhradních biopalivech v Brazílii, světovém producentovi číslo jedna. Obnovení poptávky zvyšuje spotřebu v USA a Asii.
Naproti tomu jde v případě kakaa o malý (5 milionů tun, pozn. aut.), ale vysoce hodnotný trh (2 900 USD/t), kterému dominují dodávky z Pobřeží slonoviny a Ghany (60 % celkového objemu) a poptávka po čokoládě a kosmetice.
Naděje na dobrou úrodu, která by zmírnila obavy o dodávky, jež od začátku roku zvýšily ceny o deset procent, jsou velké, ale dodávky do přístavů jsou zatím slabé. Poptávka vzrostla pouze o jedno procento v čele s USA a Asií, a to v naději, že nižší inflace zvýší kupní sílu spotřebitelů. Vyšší ceny by v konečném důsledku mohly poškodit zisky velkých zpracovatelů, jako jsou Barry Callebaut, Hershey a Nestlé.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com