Velikonoční cukrová horečka

Názor
Náš velikonoční index cen komodit používaných k tvorbě (kakao, cukr, mléko) a balení (hliník, dřevní hmota) velikonočních vajíček letos vzrostl. Vede ho dvouciferný nárůst kakaa a cukru, a to i přesto, že komodity jsou ze všech tříd aktiv nejslabší. To bude udržovat tlak na spotřebitelské ceny velikonočních vajec a svědčí to o pokračujících tlacích v dodavatelském řetězci potravin.
Cukr je nejvýkonnější komoditou letošního roku (+16 %) a hlavním potravinářským a nápojovým sladidlem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že spotřebitelská inflace v oblasti potravin roste v USA o 9,5 procenta a ve Spojeném království o 18 procent, což je mnohem více než celková inflace, není to zrovna vítané. Tento trend je způsoben spíše narušením dodávek než silnější poptávkou a pro tvůrce politik je obzvláště obtížné ho zvládnout.

Cukr je nejvýkonnější komoditou letošního roku (+16 %) a hlavním potravinářským a nápojovým sladidlem. Je to obrovský trh (200 mil. tun), ale s nízkou hodnotou (460 USD/t). Ceny jsou na šestiletém maximu.

Indie, druhý největší světový producent, zaznamenala výpadky produkce způsobené suchem a snížení vývozních kvót.

Evropskou produkci cukrové řepy poškodily vysoké ceny energií, zatímco vysoké ceny ropy a místní daňové změny stimulují poptávku po náhradních biopalivech v Brazílii, světovém producentovi číslo jedna. Obnovení poptávky zvyšuje spotřebu v USA a Asii.

Naproti tomu jde v případě kakaa o malý (5 milionů tun, pozn. aut.), ale vysoce hodnotný trh (2 900 USD/t), kterému dominují dodávky z Pobřeží slonoviny a Ghany (60 % celkového objemu) a poptávka po čokoládě a kosmetice.

Naděje na dobrou úrodu, která by zmírnila obavy o dodávky, jež od začátku roku zvýšily ceny o deset procent, jsou velké, ale dodávky do přístavů jsou zatím slabé. Poptávka vzrostla pouze o jedno procento v čele s USA a Asií, a to v naději, že nižší inflace zvýší kupní sílu spotřebitelů. Vyšší ceny by v konečném důsledku mohly poškodit zisky velkých zpracovatelů, jako jsou Barry Callebaut, Hershey a Nestlé.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Do čokolády se dá investovat nejen o Velikonocích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB