bool(false)

Více než 50 % Čechů se obává výpadku příjmu během nemocenské

Každý Čech je alespoň jednou ročně „zralý“ na neschopenku. Jen 27 % lidí na ni ale skutečně nastoupí. Zbytek si raději vezme dovolenou, do práce chodí nemoci navzdory nebo si vezme „home office“. Ženám dělají během nemoci starosti komplikace v chodu domácnosti, mužům situace v práci. Všem ale dělá hlavu hlavně výpadek příjmu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Europ Assistance realizovaného agenturou Ipsos.

„Skoro třetina pracujících chodí do práce i během nemoci, v mezním případě pak využijí home office, pokud takovou možnost vůbec mají. Dalších 27 % lidí si místo neschopenky vezme raději dovolenou, aby tak nepřišli o příjem,“ popisuje výsledky průzkumu obchodní ředitel Europ Assistance Jurij Kostaš. „Lidé se v tomto ohledu zanedbávají a také přiznávají, že pokud na neschopenku nastoupí, její podmínky dodržuje stejně jen polovina z nich,“ dodává. Praha se i tentokrát výrazně odlišuje od zbytku republiky – místní zaměstnavatelé jsou zjevně flexibilnější v poskytování home office i takzvaných sick days – nemoc tímto způsobem řeší více než polovina pražských zaměstnanců.

Téměř třetina Čechů (30 %) tvrdí, že je pro ně nejdůležitější, aby během nemoci mohli být v klidu a od práce si odpočinuli. Kvůli obavě z výpadku příjmu (52 %) či péči o rodinu (46 %), si ale klid nedopřejí. „Nedostatek financí děsí o něco častěji muže, zejména ty, kteří pracují takzvaně rukama – potřebují být tedy při výkonu povolání skutečně zdraví, a lidi z menších obcí střední příjmové skupiny,“ vysvětluje Kostaš.

Výzkum potvrdil, že pro lidi nad 45 let bez rozdílu pohlaví je nejdůležitější psychická pohoda a klid. Pro příjmovou skupinu nad 70 000 Kč měsíčně je především podstatné zajištění adekvátní lékařské péče a dostatek informací. Oproti tomu příjmová skupina pod 8 000 Kč měsíčně za nejdůležitější považuje pomoc se zajištěním běžných věcí a chodu domácnosti.

„Nejen na základě těchto požadavků vznikl produkt zdravotní asistence MediCare, který klientům a celé jejich rodině zajistí komplexní lékařské poradenství, nadstandardní ubytování v nemocnici, doprovod k lékaři, ale i příspěvek na doplatky na léky, finanční náhradu při dlouhodobější hospitalizaci nebo asistenční linku, kde je lékař k dispozici na telefonu 24 hodin denně 7 dní v týdnu,“ popisuje základní rysy služby Kostaš. Služby se přitom vztahují na celou rodinu – tedy na dva dospělé a až tři děti do 18 let, které s rodiči žijí ve společné domácnosti.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů, každý rok jich u nás onemocní až sedm tisíc. Přesto, že rakovina prostaty většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná, ji podlehne téměř …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru