Vítězství v Eurovizi může mít pozitivní vliv na obchodování na akciovém trhu

Názor
Nedávná studie publikovaná vědeckými pracovníky z izraelské Bar-Ilanovy univerzity zjistila, že obchodníci ze zemí, které zvítězily ve Velké ceně Eurovize, dosahují při obchodování na akciovém trhu lepších výsledků. Letošní finále soutěže se konalo minulý víkend v Itálii.
Vítězství Ukrajiny patrně zajistilo lidem po celé zemi tolik potřebnou psychologickou a nakonec i finanční podporu. Foto: Eurovision

Studie nazvaná The Winner Takes It All: Investor Sentiment and the Eurovision Song Contest (Vítěz bere všechno: Nálady investorů a Velká cena Eurovize) zjistila, že se u vítězných zemí mění nálady investorů k lepšímu a tento psychologický posun s sebou přináší abnormálně příznivé výsledky.

Podle nedávné studie dosahovali od roku 1985 investoři z vítězných zemí po každém finále v první den obchodování v průměru o 0,35 procenta lepších výsledků. Z psychologického hlediska vede nadšení a euforie z vítězství ke zlepšení nálad investorů, které vyplývá ze všeobecné společenské atmosféry.

Tato lepší nálada často souvisí s optimismem lidí obchodujících na určitých trzích. Ačkoli v některých případech může mít tato atmosféra na rozpoložení obchodníka i negativní vliv, v rámci této studie byl během 24 hodin následujících po každoroční mezinárodní show vždy zaznamenán vliv abnormálně pozitivní.

PSALI JSME:
Jak investovat za války?

Například vítězství Ukrajiny patrně zajistilo lidem po celé zemi tolik potřebnou psychologickou a nakonec i finanční podporu. Termín „Společenská atmosféra“ označuje vliv obecnější nálady (jak optimistické, tak pesimistické, pozn. aut.) ve společnosti na emoce obchodníků, a tím i samotné trhy.

Podobná zlepšení tedy nejsou nijak překvapující, nicméně to však ještě neznamená, že musí být zaznamenány pokaždé. Konkrétně v této situaci, kdy mohla celoevropská společenská atmosféra kvůli současné válce na Ukrajině pomoci této zemi k vítězství, není pravděpodobné, že by na ukrajinských trzích došlo ke stejnému zlepšen, jako u předcházejících vítězů.

Autor je technický analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rostoucí inflace a válka na Ukrajině může v investorech venture kapitálových fondů vyvolávat strach. Je oprávněný?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.