Vláda chystá nový covidový program pro podnikatele. Znevýhodní ty, co s pandemií bojují

Názor
Vláda chystá nový kompenzační program pro podnikatele – jak firmy, tak OSVČ. Má se jmenovat Covid Nepokryté náklady. Dosáhnou na něj ti podnikatelé, jejichž obrat v době pandemie poklesl o 40 a více procent v porovnání se stejným obdobím posledního předpandemického roku, tedy 2019.
Na nový kompenzační program dosáhnou ti podnikatelé, jejichž obrat v době pandemie poklesl o 40 a více procent v porovnání se stejným obdobím posledního předpandemického roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud tedy daný podnikatel v době pandemie utrpěl v porovnání s rokem 2019 pokles tržeb o 40 a více procent, od takto vzniklé ztráty se odečtou prostředky, které případně čerpal z již existujících podpůrných a záchranných programů, jako je Antivirus.

Výsledek takového odečtení představuje „nepokryté fixní náklady“, přičemž stát bude připraven v rámci nového programu kompenzovat 60 procent z nich, maximálně však do výše 40 milionů korun.

Program by měl být v rámci svých výzev členěn čtvrtletně. První výzva se tedy bude vztahovat k rozhodnému období prvního letošního čtvrtletí, tj. období od 1. ledna do 31. března. Firma nebo OSVČ tedy musí být v tomto období ve ztrátě a zároveň musí vykazovat zmíněný alespoň 40procentní propad tržeb v porovnání se stejným obdobím roku 2019.

PSALI JSME:
Kdo ve skutečnosti zachraňuje české živnostníky? Vláda to není…

Při splnění těchto podmínek podnikatel tedy může žádat o podporu v rámci programu Covid Nepokryté náklady, pokud tedy ještě zároveň platí, že k 31. prosinci 2019 nebyl v úpadku, likvidaci, nespolehlivým plátcem, nespolehlivou osobou, ani nečelil kolektivnímu insolvenčnímu řízení.

Je příznivé, že nový program konečně vychází z parametru tržeb, resp. jejich poklesu. Není tedy koncipován dle počtu zaměstnanců. Problematické je však to, že navrhuje kompenzovat pouze 60 procent nepokrytých fixních nákladů.

Řada podnikatelů již v druhém roce pandemie nemá dostatek rezervních prostředků, aby pokryla ze svého zbylých 40 procent nákladů. Kompenzace by měla činit spíše 70 až 90 procent, v závislosti na velikosti podniku, kdy nejvyšší procentuální kompenzace by šla podnikům nejmenším.

PSALI JSME:
Kvůli pandemii „zavírá krám“ rekordní počet podnikatelů

Dalším sporným číslem v navrhovaném programu je cifra 40procentního a vyššího poklesu tržeb. I zde je vláda až příliš „přísná“. Kompenzovat by měla spíše již při 30procentním a vyšším poklesu tržeb.

Kompenzace při 40procentním a vyšším propadu tržeb totiž například v oblasti gastronomie bude znevýhodňovat ty podnikatele, kteří na pandemickou situaci pružně zareagovali třeba otevřením výdejních okének s pokrmy.

Často kvůli tomu jejich tržby klesají třeba o třetinu, takže na podporu v rámci nového programu by to ještě nestačilo. Zato by na ni dosáhl konkurent, který se výdejní okénko nenamáhal otevřít, takže mu tržby klesly o mnohem více. O více než 40 procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pomoc podle vlády v praxi: 100 tisíc živnostníků loni skončilo

Zavřít reklamu ×
  1. A ti co mají výdejní okénku ,tak zcela jistě přiznávají tržby. Mají možná pokles jen o 20% a vykazují pokles více jak 50% a berou kompenzace Se současnými kompenzacemi jsou na tom líp jak před Covidem, tohle je naprostá realita.

  2. Podnikatelé měli po celé předchozí roky výhody že mělo obrovské zisky a neplatili téměř žádné daně.Mají naspořeno,drahé domy a auta.Pracující žebrota mnohdy odvede větší daně než kdejaký podnikatel a žít z 16000 čistého je hodně složité.Našetřit z takové almužny nejde.Tady v pohraničí s Čobolem bereme téměř všichni těch 16000 čistého …To dojíždíme do práce desítky kilometrů.Našetřeno mají akorát důchodci co berou mnohdy i 18000 kč a nemusí živit auto atd….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru