Výhody plátců a neplátců DPH: Kdy se registrovat dobrovolně?

Začátek podnikání s sebou nese spoustu úřadování a vyplňování formulářů. Rozhodnout se také musíte, zda se stanete plátcem DPH, či nikoliv. Kdy se vyplatí být plátce, kdy jím být musíte a kdy to naopak není nutné?
Ilustrační foto

Máte už dlouho v hlavě nápad na vlastní podnikání nebo jednoduše chcete pracovat sám na sebe? Pak jste zajisté přemýšleli i o založení firmy. Dnes to není tak těžké, jak se může na první pohled zdát. Celý proces si usnadníte výběrem firmy na prodej, tzv. ready-made společnosti, se kterou můžete podnikat už do 24 hodin. I v tomto případě se však budete rozhodovat, zda se stát plátcem DPH. Jaké jsou výhody pro plátce a jaké pro neplátce DPH?

Povinnost být plátcem DPH

Máte-li vlastní firmu nebo jste OSVČ, vždy před vámi vyvstane otázka placení DPH. DPH za zboží a služby je 21 % z ceny. Přihlásit se jako plátce DPH můžete hned v začátcích svého podnikání. Ve chvíli, kdy váš obrat překročí 1 milion Kč za předchozích 12 měsíců, vzniká povinnost platit DPH.

Pohlídejte si včasnou registraci

Jestli jste překročili hranici zisku jednoho milionu korun, musíte se povinně přihlásit k placení DPH. Učiňte tak do 15. dne v měsíci následujícím po tom, ve kterém jste tuto hranici překročili. Například budete-li mít obrat přes milion korun v lednu, přihlásit se k placení DPH musíte do 15. února.

Výhody plátce DPH

Když pomineme situaci, kdy se plátcem daně stát musíte, jsou i takové případy, kdy se vám vyplatí se k placení DPH registrovat dobrovolně. Když budete často nakupovat od plátců DPH a sami budete plátcem, můžete si daně odečíst z nákladů.

Kdy se vyplatí zůstat neplátcem?

Zůstat neplátcem DPH se vyplatí tehdy, patří-li většina vašich zákazníků mezi neplátce DPH (například běžní spotřebitelé). Díky tomu udržíte nižší cenu zboží a služeb a stanete se konkurenceschopnější.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru