Výplaty dál porostou. Nálada je ještě dobrá, ale na obzoru už se rýsují mraky

Analýza
Výplaty v podnicích porostou ještě i příští rok, hlásí Hospodářská komora. A to i navzdory tomu, že německá ekonomika, na které jsme značně závislí, ztrácí ve svém tempu dech, panují obavy z brexitu a finanční skupiny u nás rozprodávají třeba nemovitostní portfolia. Kumulují tak hotovost na budoucí levné nákupy objektů a zajímavých firem.
Někteří finančníci reálné znehodnocení české měny odhadují kolem šesti až sedmi procent ročně. Foto: Depositphotos.com

To indikuje možný cyklický nástup recese či až krize, stejně jako už zjevná nadvýroba osobních aut. Na druhou stranu globální motor a nálady investorů nasvědčují tomu, že zlaté časy pohádkového bohatnutí korporací se ještě nějaký čas udrží.

„Zažíváme dobu růstu dlouhou jako nikdy před tím,“ potvrzuje bankéř Radomír Lapčík z české Trinity Bank, která se z moravské záložny transformovala v banku a jíž za necelý rok privátní klienti přinesli na pět miliard korun. Podobně hovoří i další finančníci. I z analýzy České bankovní asociace vyplývá předpoklad, že už třeba v růstu cen nemovitostí musí (přece) přijít korekce. Banky se však éru levných hypoték snaží udržet co nejdéle, navzdory regulacím České národní banky (ČNB). Dá se říci, že zlaté časy ještě trvají, nálada je dobrá.

Mzdy sice rostou, ale reálná hodnota koruny klesá

Firmám pořád chybí lidi na práci, čili mají zakázky. A tak ani nepřekvapí sdělení Hospodářské komory, že zaměstnavatelé se chystají zvyšovat mzdy i v roce 2020. Nutno dodat, že je otázka, zda se lidi budou mít líp, protože ruku v ruce s tím rostou ceny hlavně opravdu potřebných věcí. Elektronika zlevňuje, to ano, ale máslo je už i za sedmdesát, a to ještě před rokem nás brali všeobecné mrákoty z padesáti korun.

PSALI JSME:
České nemovitosti letos zdražují skoro nejrychleji v celé EU. Mohou za to politici a Česká národní banka

Inflace se sice oficiálně maluje nízko, kolem dvou tří procent, jenže do koše se nezapočítávají právě třeba nemovitosti, které ovšem zdražily za pět let až o 70 procent v závislosti na lokalitě. Někteří finančníci proto reálné znehodnocení peněz odhadují kolem šesti až sedmi procent ročně.

Každopádně na výplatní pásce vypadají pro řadu spotřebitelů čísla pěkně. „Zatímco letos zvyšují firmy výplaty v průměru o 2 358 korun měsíčně, příští rok si zaměstnanci každý měsíc polepší průměrně o dalších 2 088 korun hrubého, tedy o dalších více než šest procent. Některé podniky budou výdělky zaměstnancům zvedat ještě výrazněji,“ informovala Hospodářská komora s odvoláním na data od zaměstnavatelů.

Podle analýz komory v příštím roce průměrná měsíční mzda přesáhne 36 300 korun. Zaměstnavatelé tak za pouhé čtyři roky zvýší mzdy už téměř o jednu třetinu. Zaměstnanci si příští rok měsíčně vydělají v průměru o 8 550 Kč hrubého více než v roce 2016. Po odečtení inflace příští rok průměrný čistý roční příjem zaměstnanců bude o více než 70 tisíc korun vyšší než před čtyřmi lety.

PSALI JSME:
Ke konci roku průměrná mzda překoná 36 tisíc korun

Dělníci si nejvíce polepší

Volných pracovních míst v ČR je nyní nejvíce v dějinách, na skoro 90 procent z nich ale není třeba ani maturity. Mzdy proto podle komory nejrychleji porostou hlavně montážním dělníkům a řidičům. Výrazně porostou výplaty také ve službách, v oblastech ubytování, stravování, ochrany a ostrahy, a to bez ohledu na kvalifikaci. Třetí skupinu budou tvořit řemeslníci.

Rekordní zvyšování mezd v poslední době velmi negativně doléhá na nejmenší zaměstnavatele, u kterých mzdy tvoří největší část nákladů. Ti se rychlými nárůsty výplat v posledních letech finančně vyčerpali a často si již nebudou moci další zvyšování mezd dovolit.

Důvodem je „přetahování“ zaměstnanců mezi firmami na vyšší mzdu, případně lepší pracovní podmínky vč. zaměstnaneckých benefitů, ale také „predátorské praktiky“, se kterými měla v posledních letech přímou zkušenost řada firem. Velké firmy tak kvůli nedostatku lidí na trhu práce přetahují zaměstnance právě malým podnikům. Příští rok tento trend kvůli omezeným prostředkům na mzdy v malých podnicích ještě zesílí.

PSALI JSME:
Na 90 procent volných pracovních míst není třeba ani maturity

Ekonomika bude postupně zpomalovat

Podle Českého statistického úřadu vzrostly tuzemské mzdy ve druhém čtvrtletí meziročně o 7,2 % v nominálním vyjádření a o 4,3 % v reálném vyjádření. Jedná se tak o velmi mírné zpomalení z temp 7,5 % nominálně a 4,7 % za první čtvrtletí, které byly revidovány o desetinku vzhůru. Mzdy ve druhém čtvrtletí tak byly 0,2 % nad tím, co čekala ČNB i finanční trh.

„Počítáme s tím, že česká ekonomika bude postupně zpomalovat a ruku v ruce s tím bude zpomalovat i tempo růstu mezd. Pro letošek počítáme s růstem mezd průměrným tempem 6,5 % po loňském nárůstu o 7,6 %. V příštím roce čekáme zvýšení mezd v průměru o 5,3 %,“ uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. Podle něho domácí ekonomika sice stále roste lehce nad svým potenciálem, ale na obzoru je výrazné riziko jejího zpomalení, a to i bez dalšího utažení měnové politiky.

To nepřímo potvrzuje i zpráva Česko-německé obchodní a průmyslové komory, která upozornila, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,1 procenta. Za poklesem stojí především slabší zahraniční poptávka, která dopadá na německý průmysl a export. Nejnovější čísla potvrzují nejistotu, kterou firmy a investoři signalizovali již v únorovém konjunkturálním průzkumu. Vyhlídky ekonomiky byly podle nich tak špatné jako naposledy v roce 2013.

PSALI JSME:
Česká ekonomika roste výrazně rychleji než německá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.