Výrazné oživení listopadové průmyslové produkce

Názor
Tuzemská průmyslová produkce po ostrém říjnovém meziměsíčním poklesu o 3,7 procenta v listopadu meziměsíčně reálně vzrostla o silných 3,1 procenta. Meziročně, i přes vliv vyšší srovnávací základny, tak byla vyšší o 0,5 procenta. Listopadový údaj skončil výrazně nad očekáváními, když konsensus analytiků předpokládal meziroční pokles o -1,5 procenta.
V odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se v listopadu projevil návrat jaderných bloků do téměř plného provozu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K listopadovému číslu výrazně přispěla produkce ve zpracovatelském průmyslu, která meziměsíčně vzrostla o 2,5 procenta poté, co v říjnu klesla o 2,2 procenta.

Za tím byla především výroba v automobilovém průmyslu, která po silném poklesu v říjnu v souvislosti s problémy v dodavatelských řetězcích byla v listopadu meziměsíčně vyšší téměř o 16 procent.

Nicméně doprovodný komentář Českého statistického úřadu zmiňuje, že i v listopadu se automobilový průmysl nadále potýkal s problémy ohledně dodávek výrobních komponentů.

PSALI JSME:
Na tuzemský průmysl nepříznivě dopadá vysoká inflace. Klesá poptávka ze strany odběratelů

V odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se v listopadu projevil návrat jaderných bloků do téměř plného provozu, meziměsíčně tak produkce v tomto odvětví vzrostla o 10,8 procenta. V meziročním vyjádření však nese výrazně negativní příspěvek do celkového růstu průmyslové produkce.

Produkce mimo automobilový průmysl, zejména v energeticky náročných sektorech, zůstává nadále utlumená, zatímco automobilový průmysl nadále těží z plnění výrazného množství dosud nevyřízených objednávek, a to i přes přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích.

Předstihové indikátory však nenasvědčují dalšímu výraznému oživení průmyslové produkce v nadcházejících měsících, tuzemský průmysl však podle všeho zůstává nadále relativně odolný.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
PMI index ukázal na další pokles poptávky i zaměstnanosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB