Vysoká inflace ožebračuje Čechy

Názor
Inflace se již delší dobu drží výrazně nad svým cílem, což způsobilo reálný pokles průměrné mzdy. To by v kombinaci s podzimním růstem nezaměstnanosti mohl být tragický koktejl pro českou ekonomiku.
Extrémní nárůst cen můžeme nadále pozorovat u ovoce, které meziročně zdražilo o 22,4 procenta. Foto: FAEI.cz

Meziroční míra inflace v srpnu letošního roku vzrostla o 3,3 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v červenci. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,6 procenta a ceny služeb o 2,7 procenta. Inflace se opět pohybovala mimo své toleranční pásmo a byla výrazně vzdálená od inflačního cíle ve výši dvou procent.

Zvyšování cenové hladiny v srpnu opět nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny lihovin vzrostly o 9,5 procenta a ceny piva o 3,7 procenta.

Dobrou zprávou je alespoň zpomalení růstu cen vepřového masa na 3,6 procenta a uzenin na 8,3 procenta.

Přesto lze konstatovat, že srpnové grilování se letos opravdu prodražilo.

Extrémní nárůst cen můžeme nadále pozorovat u ovoce, které meziročně zdražilo o 22,4 procenta. Lidé neušetří ani na nezbytných položkách. Ceny nájemného z bytu vzrostly o 2,6 procenta a ceny elektřiny o 7,6 procenta. Naopak ceny pohonných hmot a olejů v srpnu meziročně klesly o 13,7 procenta a rovněž klesly ceny telekomunikačních služeb.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podzim přinese zdražování

×
  1. To je hloupost. Inflace není. To zase psal nějaký chytrák, který neví, co píše. Kdyby byla inflace, tak úroková sazba ČNB nemůže být na nule. Anebo je to tak, že ti blbci v ČNB neví, že je inflace a proto drží útoky nízko, resp. na nule.

  2. Je smutné,když politici křičí 30 let „spořte si na důchod“ a přitom hodnota peněz neustále klesá.Jenom potraviny a byty jsou na dvojnásobku oproti roku 2008.Naspořené peníze budou v důchodu dobré na zakoupení nových bot a víc nezbude.Babiš tento stát a jeho občany zničí.Sám bere na dotacích miliardy a jen se směje jak jsou ovce v ČR hloupé.

  3. To je ta pravda a láska -kdy všichni to myslejí upřímě !! Protože můj roční důchod dělá tolik jako poslancův za měsíc a když se náhodou někdo rozhodne přidat důchodcům 5tisíc před vánoci tak je to špatně a krachne kuli tomu stát !!! Takže čau lidi -nejsem Tajwanec ?????

  4. Jaká inflace? Kdo se umí o sebe postarat,tak mu inflace /pokud vůbec nějaká je/ může být ukradená !! Prací ještě nikdo nezbohatl !!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Poskytnutých úvěrů na bydlení v lednu ubylo

Pro zájemce o bydlení s nedostatkem vlastních peněz začal letošní rok pozitivně. Průměrná úroková sazba poklesla i v lednu a klesá tak už deset měsíců v řadě. Podle aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru