Vývoj běžného účtu platební bilance korunu nepodporuje

Česká koruna se na trhu opírá o úrokový diferenciál a centrální banku připravenou kdykoliv intervenovat, rozhodně však ne o domácí ekonomické fundamenty. Jak je už řadu měsíců vidět na vývoji platební bilance, vnější nerovnováha tuzemské ekonomiky se neustále zhoršuje.
Pozadu dál zůstává export, zejména automobilového průmyslu, který se dál vypořádává s logistickými problémy v dodávkách potřebných komponent. Ilustrační foto: Škoda Auto

Po letech přebytkového běžného účtu zde máme jeho rostoucí deficit, což neznamená nic jiného, než že do zahraničí plyne více peněz za běžné transakce, než z něj přichází. Největší změna k horšímu je patrná u obchodní bilance, která se přehoupla z loňského rekordního ročního kumulovaného přebytku dosaženého v květnu ve výši 358 mld. korun do aktuálního pětaosmdesátimiliardového deficitu.

Asi netřeba dlouze hledat důvody, protože jako první se hned nabízí vysoké ceny dovážených surovin do ČR. Jen za ropu a plyn jsme za posledních 12 měsíců zaplatili o 155 miliard korun více (ve smyslu změny 12měsíčního salda nyní vůči loňskému květnu, pozn. aut.). Pozadu ovšem dál zůstává export, zejména automobilového průmyslu, který se dál vypořádává s logistickými problémy v dodávkách potřebných komponent.

Odliv dividend, který až do covidu výrazně výsledky platební bilance citelně ovlivňoval, zůstává ještě stále spíše umírněný. Zadržené zisky si společnosti ponechávají zatím zde, zřejmě i ve snaze posilovat vlastní likviditu v situaci všeobecně rostoucích úrokových sazeb.

Zahraniční obchod ani běžný účet platební bilance zatím pro korunu žádnou vzpruhu nepředstavují. Běžný účet platební bilance reprezentující vnější (ne)rovnováhu ekonomiky se v ročním kumulovaném vyjádření přibližuje 200 miliardám korun. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se tento deficit letos může přiblížit čtyřem procentům HDP, což by byl nejhorší výsledek od roku 2007.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB