Vývoj běžného účtu platební bilance korunu nepodporuje

Názor
Česká koruna se na trhu opírá o úrokový diferenciál a centrální banku připravenou kdykoliv intervenovat, rozhodně však ne o domácí ekonomické fundamenty. Jak je už řadu měsíců vidět na vývoji platební bilance, vnější nerovnováha tuzemské ekonomiky se neustále zhoršuje.
Pozadu dál zůstává export, zejména automobilového průmyslu, který se dál vypořádává s logistickými problémy v dodávkách potřebných komponent. Ilustrační foto: Škoda Auto

Po letech přebytkového běžného účtu zde máme jeho rostoucí deficit, což neznamená nic jiného, než že do zahraničí plyne více peněz za běžné transakce, než z něj přichází. Největší změna k horšímu je patrná u obchodní bilance, která se přehoupla z loňského rekordního ročního kumulovaného přebytku dosaženého v květnu ve výši 358 mld. korun do aktuálního pětaosmdesátimiliardového deficitu.

Asi netřeba dlouze hledat důvody, protože jako první se hned nabízí vysoké ceny dovážených surovin do ČR. Jen za ropu a plyn jsme za posledních 12 měsíců zaplatili o 155 miliard korun více (ve smyslu změny 12měsíčního salda nyní vůči loňskému květnu, pozn. aut.). Pozadu ovšem dál zůstává export, zejména automobilového průmyslu, který se dál vypořádává s logistickými problémy v dodávkách potřebných komponent.

PSALI JSME:
Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit

Odliv dividend, který až do covidu výrazně výsledky platební bilance citelně ovlivňoval, zůstává ještě stále spíše umírněný. Zadržené zisky si společnosti ponechávají zatím zde, zřejmě i ve snaze posilovat vlastní likviditu v situaci všeobecně rostoucích úrokových sazeb.

Zahraniční obchod ani běžný účet platební bilance zatím pro korunu žádnou vzpruhu nepředstavují. Běžný účet platební bilance reprezentující vnější (ne)rovnováhu ekonomiky se v ročním kumulovaném vyjádření přibližuje 200 miliardám korun. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se tento deficit letos může přiblížit čtyřem procentům HDP, což by byl nejhorší výsledek od roku 2007.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance překvapil méně výrazným deficitem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …