Za posledních pět let se zadlužení Česka téměř dvojnásobilo

Názor
Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v tomto týdnu se státní dluh České republiky na konci prvního čtvrtletí vyšplhal na 3,22 bilionu korun a byl tak vyšší o 223 miliard než před rokem. Za posledních pět let se zadlužení ČR téměř dvojnásobilo, respektive zvýšilo už o téměř 1,5 bilionu korun.
Jen za první tři měsíce letošního roku vygeneroval penzijní systém schodek 24 miliard korun, což znamená, že každý měsíc se z rozpočtu zaplatí na penzích o osm miliard více, než vybere. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen okolo 43 procent. Důvodem (zvýšení zadlužení, pozn. red.) je vysoká inflace, která loni zajistila růst nominálního HDP, i když reálně ekonomika propadla.

Hlavním důvodem rostoucího dluhu je ale samozřejmě deficitní hospodaření státu. Se stamiliardovými schodky nelze jinak, než se dál rychle zadlužovat a následně splácet stále vyšší úroky. Jen pro letošek se počítá, že na úrocích půjde z rozpočtu přes 94 miliard korun.

PSALI JSME:
V březnu se deficit státního rozpočtu neprohloubil

K dluhu jednoznačně přispívá i tlak v penzijním systému, který je stále více nevyvážený. Jen za první tři měsíce vygeneroval schodek 24 miliard korun, což znamená, že každý měsíc se z rozpočtu zaplatí na penzích o osm miliard více, než se navzdory téměř plné zaměstnanosti a vysokým odvodům vybere. Pokud to takhle půjde dál, může se jen schodek penzí letos přiblížit necelým 100 miliardám korun.

Na konci letošního roku dluh státu nejspíš překoná hranici 3,3 bilionu korun a bude odpovídat zhruba 44 procentům HDP.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko. Česko by mohlo být dvacáté

Zavřít reklamu ×
  1. Vůbec se nedivím když naší ekonomiku plundruje prajzák elektrikář Stanjura.A opravdoví ekonomičtí odbormíci jen koukají,a nesmějí do ničého mluvit.To je když uděláte z kozla zahradníka.

  2. Náš stát nemá šanci dostat se do plusových hodnot rozpočtu. Vše hraje proti státu,stále více důchodců,živíme hodně Ukrajinců,klíčové výdělečné firmy jsou prodány do soukromých rukou a pošta plus dráhy vyžaduje ještě dotaci ze strany státu,platy jsou tu v porovnání se západem mizivé a tak je i mizivé vybírání zdanění práce.Tento stát tu nemá nic finančně zajímavého,vypadalo to dobře s lithiem a nakonec nula s nuly pošla.Ministr financí může být klidně geniální ekonom a nic to nepomůže.Kde chybí peníze tak to geniální mozek nezachrání.

  3. Čechia je soběstačná zem, není na nikom závislá jak nějaký feťák na heráku !!! Jen je potřeba zvednou daně pokuty a vymyslet další poplatky. Důchody jsou vyšší než je plat zaměstnanců. Kde se na nás hrabou ve světě. Jen dát bacha na Rusa, aby nám ty vymoženosti nesebral.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB