
V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen okolo 43 procent. Důvodem (zvýšení zadlužení, pozn. red.) je vysoká inflace, která loni zajistila růst nominálního HDP, i když reálně ekonomika propadla.
Hlavním důvodem rostoucího dluhu je ale samozřejmě deficitní hospodaření státu. Se stamiliardovými schodky nelze jinak, než se dál rychle zadlužovat a následně splácet stále vyšší úroky. Jen pro letošek se počítá, že na úrocích půjde z rozpočtu přes 94 miliard korun.
K dluhu jednoznačně přispívá i tlak v penzijním systému, který je stále více nevyvážený. Jen za první tři měsíce vygeneroval schodek 24 miliard korun, což znamená, že každý měsíc se z rozpočtu zaplatí na penzích o osm miliard více, než se navzdory téměř plné zaměstnanosti a vysokým odvodům vybere. Pokud to takhle půjde dál, může se jen schodek penzí letos přiblížit necelým 100 miliardám korun.
Na konci letošního roku dluh státu nejspíš překoná hranici 3,3 bilionu korun a bude odpovídat zhruba 44 procentům HDP.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)