Žáci z Prahy zvítězili na největší přehlídce studentských firem v Evropě

Poprvé v historii má evropská soutěž studentských firem vítěze z Česka! Ve finále největšího festivalu podnikavosti mladých lidí v Evropě – Gen-E 2022 uspěl tým Booder company ze Střední průmyslové školy dopravní v Praze. Prosadil se v konkurenci stovek tisíců středoškoláků z celého kontinentu.
Tým studentů se svojí paní učitelkou. Zleva: Václav Dvořák, Jakub Kovář, Daniel Dočkal, Dagmar Bohuňková, Chris Kozel, Václav Batěk. Foto: JA Czech

Velkolepé 33. finále soutěže Gen-E, pořádané neziskovou organizací Junior Achievement Europe (JA Europe), letos proběhlo 12.-14. července v estonském Tallinnu.

„České studentské firmy se evropského finále účastní pravidelně od roku 1992, vítěze ale máme poprvé. Pětice studentů z Booder company opanovala kategorii Citi Client Focus Award zaměřenou na pochopení potřeb a pomoc klientům. Podařilo se jim porazit 40 nejlepších studentských firem – národních vítězů z celé Evropy. Na akci, která platí za největší podnikatelskou událost roku pro rozvoj evropské mládeže, účastní se jí kolem tisícovky hostů, včetně čelních politických představitelů, má silnou podporu Evropské unie a velkých partnerů, jde o ohromný úspěch,“ uvedl ředitel české kanceláře Junior Achievement (JA Czech) Martin Smrž.

V uplynulém školním roce se do soutěžních programů JA Europe přihlásilo přes 370 tisíc středoškoláků z 41 evropských zemí. V rámci výuky podnikavosti, pod vedením svých učitelů, v programu JA Studentská firma založili a vedli reálné společnosti a soutěžili o nejlepší podnikatelský počin na národních úrovních. Jen na českých středních školách tak v uplynulých měsících vzniklo 256 nových studentských firem.

Zaujali produktem pro trans komunitu

Obvykle studenti podnikají v gastronomii, vyrábí kosmetiku, bytové doplňky, zkrátka věci, které se dobře prodávají blízkému okolí a na školních akcích. Tým ze Střední průmyslové školy dopravní v Praze ale v září přišel s produktem, který se všem ostatním dosud vymykal. Rozhodli se pro výrobu tzv. binderů – prádla, které umožňuje trans chlapcům skrýt ženské rysy.

„Snažíme se pomoct klukům, kteří se narodili v dívčím těle. V České republice se nedostanete k chirurgickému odstranění prsou dříve než v 18 letech, ačkoli transsexualita se prokazuje už ve věku 10 až 12 let. V průměru tedy šest let musíte žít ve špatném těle a vaše tělesné znaky jsou kvůli pubertě stále výraznější. Nemalá část těchto mladíků trpí depresí a desítky ročně jich v celé Evropě přijdou o život kvůli netoleranci, transfobii nebo právě disforii (odpor ke svému tělu a k sobě samotnému). Naším binderem chceme pomoci trans klukům lépe zamaskovat hrudník a přispět tak k vyšší kvalitě jejich dosavadního života,“ vysvětlil Christian Kozel z Booder company, který na základě vlastních zkušeností s podnikatelským nápadem přišel a strhl pro něj i své spolužáky.

Na podzim studenti netušili, jak daleko se ve svém podnikání dostanou a zda budou úspěšní. Produktem se ale přesně trefili do potřeb cílové skupiny, nyní už mají vybudovanou zákaznickou základnu a pomýšlejí na expanzi do zahraničí.

„Lepší přípravu na reálné podnikání jsme snad ani dostat nemohli. Od výročních zpráv až po pódium v Tallinnu, každou zkušenost z programu JA Studentská firma dokážeme v byznysu dál využít. Evropské finále jsme si moc užili, i když před samotným vystoupením a prezentací porotě to byl ohromný stres. Díky všem zážitkům jsme se naučili pracovat s nervozitou, víme, jak mluvit se zákazníkem, jak vytvořit působivé logo nebo jak důležitý může být zdánlivě nudný slogan. Každý den v programu pro nás znamenal novou výzvu – překonat strach z davu, z mluvení před lidmi nebo přednášet porotě v angličtině! Toto všechno a mnohem víc nás bude provázet i další měsíce a doufáme, že i roky, protože v podnikání chceme určitě pokračovat i po skončení soutěže,“ prohlásil Daniel Dočkal, ředitel studentské firmy Booder company.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.